fbpx

Lam Research (LRCX)

המחסור באספקת השבבים הפך לאחד האתגרים המדוברים ביותר בזמן האחרון. הנשיא ביידן החליט להתערב מכיוון שארצות הברית רואה בייצור שבבים עדיפות עליונה ועניין של ביטחון לאומי. לכן, עלינו לצפות להשקעות והוצאות נוספות לתמיכה במגזר המוליכים למחצה האמריקאי. זהו מהלך משמעותי מכיוון שאנחנו רואים מצב בו אתגר בשרשרת אספקה, שנראה היה נושא עסקי, הופך לנושא גאו-פוליטי ובמרכזו המלחמה בין סין לארה"ב על הובלה טכנולוגית במאה ה-21.

בעוד מספר חברות כמו Nvidia ו-AMD זוכות לביקושים עצומים, המשקיעים רכשו את מניותיהם ביתר שאת, ואנחנו רואים את המכפילים מאמירים. כתוצאה מכך, אנחנו פונים לחברות נוספות בתחום אשר נמצאות שלב אחד מעל בשרשרת האספקה. אלו הן חברות אשר מספקות לחברות השבבים ציוד וחומרי גלם. Lam Research היא אחת החברות הגדולות ביותר המספקות כיום ציוד לחברות השבבים.
מכירות החברה גדלו במהירות בעשור האחרון מכיוון שהביקוש לשבבים גדל משמעותית. זה נובע מכך שיותר ויותר תעשיות דורשות כמות גדולה של שבבים. החברה צפויה ליהנות מגידול מכירות חזק בשנת 2021 ולהמשיך לצמוח בקרוב ל-10% בשנה בשורה העליונה בזכות הביקוש החזק. הצמיחה בשורה העליונה מונעת על ידי הגדלת הוצאות של חברות שבבים מובילות כמו מיקרון.

תחזית החברה לשנת 2021 מציגה גידול מסיבי של מעל 50% ברווח השנתי, והמחסור בשבבים ימשיך לתמוך בצמיחה ברווחי החברה בטווח הבינוני. אנו מאמינים שמכיוון שהמחסור בשבבים עודנו נמשך, נראה עדכונים מעלה של תחזית הרווח.
בנוסף, החברה מתגמלת את בעלי מניותיה בדיבידנד, אשר עולה באופן עקבי בכל שנה בשנים האחרונות. תשואת הדיבידנד אמנם נמוכה, אך אנו מצפים כי החברה תמשיך להגדיל את הדיבידנד הרבעוני בטווח הרחוק. בנוסף לדיבידנדים, החברה מתגמלת משקיעים בקנייה חוזרת של מניות. בחמש השנים האחרונות מספר המניות ירד ב -10%.
החברה נסחרת במכפיל רווח של 26 ובהתחשב בצמיחה אנו סבורים כי אינו יקר, מכיוון שלהערכתנו טרם נאמרה המילה האחרונה בנוגע למחסור בשבבים.
גם בהסתכלות היסטורית ניכר כי התמחור הנוכחי הוגן. החברה נסחרת בשווי העולה בקנה אחד עם התמחור ההיסטורי שלה. כמו כן, אנו סבורים כי תחזיות האנליסטים לשנים 2022 ו -2023 הן שמרניות, בדומה לתחזית לשנת 2021 שעודכנה כלפי מעלה בחודשים האחרונים. התיקונים כלפי מעלה קרו עקב העלייה בביקושים.
המחסור אינו צפוי להסתיים בטווח הקצר. מנכ"ל אינטל הסביר כי יתכנו אמצעים קצרי טווח להקלת הכאבים, אך הפתרון לטווח הארוך ייקח שנים, מפני שיהיה צורך במפעלים חדשים. מכיוון שזה לא אתגר קצר טווח שייפתר בחודשים הקרובים, חברות כמו Lam Research יוכלו לנצל את הגידול המתמשך בביקוש.

עם התרחבות הביקוש לשבבים תצטרך החברה להקים מפעלים נוספים. המאזן של Lam Research נמצא במצב נהדר. לחברה יש הרבה מזומנים, יש לה תזרים מזומנים חזק ורמת חוב נמוכה, ולכן היא יכולה להשקיע רבות בקווי ייצור חדשים. אם החברה זקוקה למימון חיצוני למפעלים חדשים כדי להתמודד עם הביקוש הגובר, המאזן החזק יאפשר התרחבות מהירה והגדלת נתח שוק.
גיוון הוא מפתח נוסף לצמיחה. לחברה יש גיוון מבחינה גיאוגרפית וגם מבחינת המוצרים. שני שליש מהכנסות החברה מגיעות מגזרת ה-Memory ואילו רבע מגיע מגזרת ה-Foundry. ניתן לראות בתרשים להלן כי החברה מוכרת למדינות שונות באסיה, ובמידה מסוימת גם לאירופה וארצות הברית. העובדה שהחברה לא נסמכת על שוק יחיד או מוצר יחיד מהווה יתרון תחרותי בטווח הבינוני והארוך.

(מקור: מצגת למשקיעים לסיכום הרבעון הרביעי 2020)

 

המתיחות בין סין לארה"ב עשויה להעיב, כאשר ממשלת ארה"ב מבקשת לבנות את תעשיית המוליכים למחצה האמריקאית כך שאנו עשויים לראות השפעה קשה ומגבלות על מכירת ציוד לסין שמהווה למעלה משליש מהכנסות החברה. בנוסף, החברה תלויה בשינויים בהשקעות ההון של חברות השבבים הגדולות. כל פתרון למחסור השבבים, שיגיע מהר מהצפוי, עלול לפגוע בקצב הצמיחה. נכון לעכשיו, מכיוון שיש מחסור בשבבים אנו רואים הגדלת הוצאות הון על ידי רוב חברות המוליכים למחצה בניסיון למלא את החסר, אך כאשר המחסור יסתיים יתכנו שינויים והתאמות אשר יובילו לתנודתיות גבוהה יותר.

Lam Research מוכרת רכיבים משמעותיים לחברות השבבים, והיא ערוכה להרוויח מהדרישה הגבוהה לשבבים. החברה נהנית מרווחים והכנסות אשר הולכים וגדלים, מהזדמנויות צמיחה ראויות וסיכונים מוגבלים. התמחור אמנם לא אטרקטיבי כמו שהיה לפני מספר חודשים, אך להערכתנו החברה עדיין מהווה אפשרות השקעה טובה.