מחלקת השקעות

מחלקת השקעות

רביעי, 14 אוקטובר 2020 13:31

סקירה חודשית חודש ספטמבר

איבוד שליטה – מדינת ישראל, שניצחה בגדול במאבק בגל הראשון של מגפת הקורונה, מאבדת שליטה על המחלה. ישראל מובילה בעולם במספר הנדבקים לנפש כאשר המספרים ממשיכים לעלות. חוסר יציבות פוליטית גורם לכך שקבוצות רבות של אזרחים לא ממלאות אחר ההוראות. 

שני, 07 ספטמבר 2020 02:23

סקירה חודשית חודש אוגוסט

מאקרו 

הבנקים המרכזיים ממשיכים לשדר כי התשואות יישארו נמוכות עוד זמן רב והפעם הפד משנה את גישתו ליעד האינפלציה – לא עוד יעד של 2% אלא יעד של 2% בממוצע (ללא הרחבה על תקופת הממוצע). במילים אחרות הבנק המרכזי מאותת לשוק – עזבו נתונים כלכליים אני אחליט מתי יהיה נכון להעלות את הריבית.

מדדי הציפיות של מנהלי הרכש ברחבי העולם הציגו תוצאות טובות המצביעות על צמיחת הכלכלה אך בתקופה הנוכחית יש לבחון נתונים אלו בטווח רחב יותר.

חטיבת המחקר של בנק ישראל הציגה את התחזית שלה לביצועי הכלכלה בישראל ב-2 תרחישים: האופטימי והפסימי. בתרחיש הפסימי, מניח בנק ישראל כי המדינה תחווה גלי תחלואה שיבילו לצמצום פעילות כל מספר חודשים על למציאת חיסון. בתרחיש כזה מניח בנק ישראל התכווצות של 7% בתוצר בשנת 2020 וצמיחה של 3% ב-2021 כמו כן צופה בנק ישראל על פי תרחיש זה כי שיעור האבטלה בסוף שנת 2021 יעמוד על 12.1%. 

התרחיש האופטימי של חטיבת המחקר מניח כי ישראל תחזור לתוואי של הרחבת הפעילות הכלכלית החל מחודש ספטמבר ובמקרה כזה התוצר צפוי להתכווץ השנה ב-4.5% אך בשנה הבאה לצמוח בקצב של 6%.

אנו סבורים כי בשלב זה קשה לבסס תרחישי צמיחה שכן רב הנסתר על הגלוי בקשר להשפעת הקורונה. עד למציאת חיסון החזרה לפעילות כלכלית מתבססת על צעדי הממשלות השונות ועל התפתחויות טכנולוגיות בקשר לבדיקות הקורונה.

שני, 24 אוגוסט 2020 11:35

אנרגיה ירוקה

אנרגיה ירוקה

בניגוד למגמה בבורסה בת"א, מניות האנרגיה הנקייה הוסיפו לערכן עשרות אחוזים מתחילת השנה. הסיבה לעלייה מטאורית הזאת אינה ברורה, שהרי מה השתנה? מחירי האנרגיה ירדו במהלך התקופה האחרונה בחדות - עובדה שאמורה הייתה להעיב על החברות בתחום שכן הכדאיות הכלכלית להחלפת המקורות המזהמים יורדת.

ייתכן והסיבה היא התמקדות של המשקיעים במניות אשר נתפסות כחסינות להשפעת הקורונה ומיצובו של הסקטור כטכנולוגי (המניות מסווגת ע"י הבורסה תחת סקטור הטכנולוגיה למרות שהקשר הטכנולוגי קלוש מאוד).

כמו כן ירידת הריבית חיובית מאוד עבור חברות אלו שחלק גדול מפעילותן הינו מימונית.

נקודה מעניינת נוספת היא שהחברות שמובילות את העליות החדות – אוגווינד, ברנדמילר, אפולו פאוור ואלקטריון (כל חברה מספקת פתרון שונה ופורץ דרך בתחום הקלינטק) הן עדיין חברות חלום עם מכירות זניחות אבל זה לא מפריע למשקיעים להעניק להם שווי חלומי – אוגווינד ואלקטריון נסחרות כל אחת בשווי של 2.2 מיליארד ₪ הגבוה מחברות ותיקות ותזרימיות כמו פוקס, ישראכארט וכלל ביטוח.

לגבי החברות הוותיקות בתחום כמו אנלייט ואנרג'יקס המשקיעים כבר לוקחים בחשבון את הייזום של הפרוייקטים החדשים שלהם.

בשורה התחתונה - אין ספק שמדובר בתחום שימשיך לצמוח אך האם נשאר הרבה מקום לצמיחה במחירי המניות?  ימים יגידו


סקירה זאת נועדה למטרות אינפורמטיביות בלבד. אין בסקירה כדי להוות הצעה להשקעה ו/או רכישת ניירות ערך והיא אינה מהווה "הצעה לציבור" או "מכירה לציבור" מסוג כלשהו.
כמו כן, אין בסקירה כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. הסקירה נערכה לשם הצגה תמציתית בלבד של המידע הכלול בה, והיא
אינה ממצה או מתיימרת להקיף את מלוא הנתונים אודות הנושאים הנסקרים במסגרתה. למען הסר ספק מובהר, כי הסקירה נכונה למועד כתיבתה, המידע הכלול בסקירה עלול להתעדכן
ולהשתנות בתכיפות והחברה אינה מתחייבת לעדכן או לשנות נתונים ו / או הערכות שנכללו בה . החברה  או מי מעובדיה, נושאי המשרה בה או בעלי השליטה
לא יישאו באחריות לנזק, הפסד או הוצאה שעלולים להיגרם כתוצאה מהסתמכות על האמור בסקירה זאת.

שלישי, 04 אוגוסט 2020 17:42

סקירה חודשית חודש יולי

מאקרו עולמי

חודש של עליות נאות בשווקי ההון בעולם למרות עליה משמעותית בתחלואה בעולם וגל שני של הקורונה אשר התפתח בלא מעט מדינות ביניהן ארה"ב וישראל. 

הצרכן הפרטי ממשיך להיות בבעיה והתאוששותו אשר החלה במאי ויוני נבלמה ביולי כשרמת ההוצאות בכרטיסי אשראי כאינדיקציה עומדת על 5% פחות מהתקופה המקבילה טרום הקורונה.

קרן המטבע העולמית וה-OECD המשיכה להוריד את תחזיות הצמיחה לשפל שלא נראה כמותו כשחוסר הוודאות בקשר למשך המחלה והעליה שחלה באחרונה ברמת התחלואה במספר מדינות מטילים ספק גם בתחזיות החדשות.

בישראל שיעור האבטלה נשאר ברמה גבוהה מאוד כאשר מאות אלפי עובדים פוטרו או נמצאים בחל"ת ומצבם של עצמאים רבים אף גרוע בהרבה מאחר והם חסרים לחלוטין רשת בטחון. 

שבת, 11 יולי 2020 21:07

סקירה חודשית חודש יוני

מאקרו עולמי

חודש תנודתי נוסף בשווקי ההון בעולם עם תחילתו של גל שני בתחלואת הקורונה. החשש מהעמקת המשבר הכלכלי מחריף כאשר מספר החולים בעולם ממשיך לטפס.

הצרכן הפרטי שהיה הקטר של הצמיחה העולמית בעשור האחרון נחלש בצורה משמעותית כאשר עובדים רבים מאבדים את מקום עבודתם ומשרות רבות לא יחזרו גם בתום תקופת הקורונה.

קרן המטבע העולמית וה-OECD הורידו בחודש יוני את תחזיות הצמיחה לשפל שלא נראה כמותו אך חוסר הוודאות בקשר למשך המחלה ולחיסון האוכלוסיה מטיל ספק גם בתחזיות החדשות.

בישראל שיעור האבטלה נשאר ברמה גבוהה מאוד כאשר מאות אלפי עובדים פוטרו או נמצאים בחל"ת. למרות שהממשלה האריכה את תקופת הזכאות לדמי אבטלה היא תהיה חייבת לפרסם תוכנית מקיפה יותר שכן תקופת הגרייס של הבנקים להלוואות ולמשכנתאות תסתיים בקרוב ועלולה להכניס משקי בית רבים לסחרור כלכלי.

בצד האופטימי יותר דיווחה הלמ"ס על עלייה בהיקף הרכישות בכרטיסי האשראי גם לעומת החודש הקודם וגם מול התקופה המקבילה אך תמהיל ההוצאות השתנה מבילויים למוצרי צריכה כך שסקטור הפנאי, הבילוי והתיירות עדיין במצב קשה.

ראשון, 31 מאי 2020 12:48

סקירה חודשית חודש מאי

מאקרו עולמי

מגפת הקורונה, השפעותיה ודרכי ההתמודדות בהן נקטו המדינות השונות המשיכו להיות במוקד העניינים. בחודש אפריל ניכרה מגמה של בלימת המגיפה וירידת בשיעור החולים החדשים, בין השאר בישראל וברוב מדינות אירופה. למרות נתוני מאקרו קטסטרופליים אשר באו היטב לידי ביטוי בקריסת מחירי הנפט, צמיחה שלילית ואבטלה גבוהה מאוד של יותר מ-20%, השווקים הפיננסים המשיכו לעלות גם החודש.

שווקי ההון לא התרשמו מהנתונים שהתפרסמו והתמקדו בקצב ההתאוששות הצפוי.

לאור קצב החזרה לשגרה יש מקום לאופטימיות זהירה, אולם יש להמשיך ולבחון באופן רציף את קצב ההתאוששות ופרמטרים מרכזיים כגון רמת האבטלה, הצריכה הפרטית וצמיחת התוצר.

חמישי, 14 מאי 2020 12:11

סקירה חודשית חודש אפריל

מאקרו עולמי

השפעות מגפת הקורונה ימשיכו ללוות את השווקים עוד זמן רב. המומחים חלוקים בדעתם האם אנו צפויים להתפרצות של גל נוסף בקרוב או בחודשי החורף אך גם במידה והתרחיש הזה לא יתקיים הסיכונים לשווקים הפיננסים יישארו גבוהים.

בהעדר חשיבות לנתוני המאקרו הרגילים יש להמשיך ולעקוב אחר אסטרטגיית היציאה מהמשבר של מדינות העולם ולבחון האם הכלכלות מצליחות לחזור לסוג של שגרת עסקים חדשה. כוח הקנייה של הצרכן הפרטי, שהיה מנוע הצמיחה של הכלכלה בשנים האחרונות, צפוי לרדת בגלל העלייה בשיעור האבטלה ובמינוף של משקי הבית. 

בחודש האחרון עלו השווקים הפיננסים בחדות, על בסיס הציפיות לירידה בהיקף התחלואה ופתיחה מחדש של הכלכלות ואינם נסחרים כעת במחירי הזדמנות.

ראשון, 26 אפריל 2020 05:56

סקירה חודשית חודש מרץ

מאקרו עולמי

השווקים הפיננסים בחודש מרץ הציגו את התנודתיות החדה ביותר ב-100 השנים האחרונות. הירידות במדד S&P500 הגיעו לכ-30% בנקודה הנמוכה ביותר, צניחה שמזכירה בעוצמתה את השפל הגדול בארה"ב לאחר מלחמת העולם הראשונה.

לראשונה בתולדות העולם הגלובלי האזרחים במדינות רבות בעולם מבודדים בביתם וחלק משמעותי מהכלכלה משותק.

בתגובה למשבר, ממשלות ובנקים המרכזיים בעולם פתחו את מדפסות הכסף והכריזו על תוכניות מוניטריות ופיסקאליות שלא נראו בעבר. 

רביעי, 11 מרס 2020 13:10

סקירה חודשית חודש פברואר

מאקרו עולמי

סוף העולם או סוג של שפעת? טווח הדעות לגבי הקורונה רחב מאוד אך בדבר אחד אין ספק – הצמיחה העולמית (שגם ללא הקורונה הייתה בהאטה) תפגע מהתפרצות הנגיף.

כרגע נראה שלפחות בסין המצב בשליטה כאשר חלק מהמפעלים חוזרים לפעולה אך החשש הוא להתפשטות הנגיף לאזורים בהם הבידוד יהיה מאתגר יותר כמו אירופה וארה"ב. 

התחמושת של הבנקים המרכזיים לתמוך בפעילות הכלכלית מוגבלת מאוד ביחס למשברים קודמים. אנו סבורים כי האפקטיביות של הרחבות מוניטריות תהיה נמוכה מכיוון שהחולשה לא מגיעה מחוסר בביקוש אלא מבעיות בהיצע.

חמישי, 06 פברואר 2020 15:45

סקירה חודשית חודש ינואר

מאקרו עולמי

האם נמצא הברבור השחור שיוריד את השוק מהגבהים אליו הגיע? כרגע לא ניתן לדעת מה תהיה ההשפעה של וירוס הקורונה על הכלכלה העולמית. הצמיחה הכלכלית בסין האטה עוד לפני התפרצות המגפה ובמידה והיא לא תיעצר במהרה הצמיחה בסין תרד לרמה נמוכה מ-6% ותשפיע על הצמיחה העולמית. 

אנליסטים מעריכים כי יתכן ולהתפרצות הקורונה תהיה השפעה חריפה מההתפרצות של הסארס בתחילת שנות האלפיים מכיוון שהכלכלה הסינית מבוססת היום יותר על הצריכה הפרטית שמשותקת לאור הפחד מהדבקות.

עמוד 1 מתוך 3
footer logo
addressרח’ יגאל אלון 94, מגדל אלון 2, תל אביב 6789140
address074-7018238
address 03-9661996
  • דרכים ליצירת קשר

    phone50.png
    טלפון
    074-7018238
    תהיו בקשר גם ב-