מחלקת השקעות

מחלקת השקעות

שלישי, 04 אוגוסט 2020 17:42

סקירה חודשית חודש יולי

מאקרו עולמי

חודש של עליות נאות בשווקי ההון בעולם למרות עליה משמעותית בתחלואה בעולם וגל שני של הקורונה אשר התפתח בלא מעט מדינות ביניהן ארה"ב וישראל. 

הצרכן הפרטי ממשיך להיות בבעיה והתאוששותו אשר החלה במאי ויוני נבלמה ביולי כשרמת ההוצאות בכרטיסי אשראי כאינדיקציה עומדת על 5% פחות מהתקופה המקבילה טרום הקורונה.

קרן המטבע העולמית וה-OECD המשיכה להוריד את תחזיות הצמיחה לשפל שלא נראה כמותו כשחוסר הוודאות בקשר למשך המחלה והעליה שחלה באחרונה ברמת התחלואה במספר מדינות מטילים ספק גם בתחזיות החדשות.

בישראל שיעור האבטלה נשאר ברמה גבוהה מאוד כאשר מאות אלפי עובדים פוטרו או נמצאים בחל"ת ומצבם של עצמאים רבים אף גרוע בהרבה מאחר והם חסרים לחלוטין רשת בטחון. 

שבת, 11 יולי 2020 21:07

סקירה חודשית חודש יוני

מאקרו עולמי

חודש תנודתי נוסף בשווקי ההון בעולם עם תחילתו של גל שני בתחלואת הקורונה. החשש מהעמקת המשבר הכלכלי מחריף כאשר מספר החולים בעולם ממשיך לטפס.

הצרכן הפרטי שהיה הקטר של הצמיחה העולמית בעשור האחרון נחלש בצורה משמעותית כאשר עובדים רבים מאבדים את מקום עבודתם ומשרות רבות לא יחזרו גם בתום תקופת הקורונה.

קרן המטבע העולמית וה-OECD הורידו בחודש יוני את תחזיות הצמיחה לשפל שלא נראה כמותו אך חוסר הוודאות בקשר למשך המחלה ולחיסון האוכלוסיה מטיל ספק גם בתחזיות החדשות.

בישראל שיעור האבטלה נשאר ברמה גבוהה מאוד כאשר מאות אלפי עובדים פוטרו או נמצאים בחל"ת. למרות שהממשלה האריכה את תקופת הזכאות לדמי אבטלה היא תהיה חייבת לפרסם תוכנית מקיפה יותר שכן תקופת הגרייס של הבנקים להלוואות ולמשכנתאות תסתיים בקרוב ועלולה להכניס משקי בית רבים לסחרור כלכלי.

בצד האופטימי יותר דיווחה הלמ"ס על עלייה בהיקף הרכישות בכרטיסי האשראי גם לעומת החודש הקודם וגם מול התקופה המקבילה אך תמהיל ההוצאות השתנה מבילויים למוצרי צריכה כך שסקטור הפנאי, הבילוי והתיירות עדיין במצב קשה.

ראשון, 31 מאי 2020 12:48

סקירה חודשית חודש מאי

מאקרו עולמי

מגפת הקורונה, השפעותיה ודרכי ההתמודדות בהן נקטו המדינות השונות המשיכו להיות במוקד העניינים. בחודש אפריל ניכרה מגמה של בלימת המגיפה וירידת בשיעור החולים החדשים, בין השאר בישראל וברוב מדינות אירופה. למרות נתוני מאקרו קטסטרופליים אשר באו היטב לידי ביטוי בקריסת מחירי הנפט, צמיחה שלילית ואבטלה גבוהה מאוד של יותר מ-20%, השווקים הפיננסים המשיכו לעלות גם החודש.

שווקי ההון לא התרשמו מהנתונים שהתפרסמו והתמקדו בקצב ההתאוששות הצפוי.

לאור קצב החזרה לשגרה יש מקום לאופטימיות זהירה, אולם יש להמשיך ולבחון באופן רציף את קצב ההתאוששות ופרמטרים מרכזיים כגון רמת האבטלה, הצריכה הפרטית וצמיחת התוצר.

חמישי, 14 מאי 2020 12:11

סקירה חודשית חודש אפריל

מאקרו עולמי

השפעות מגפת הקורונה ימשיכו ללוות את השווקים עוד זמן רב. המומחים חלוקים בדעתם האם אנו צפויים להתפרצות של גל נוסף בקרוב או בחודשי החורף אך גם במידה והתרחיש הזה לא יתקיים הסיכונים לשווקים הפיננסים יישארו גבוהים.

בהעדר חשיבות לנתוני המאקרו הרגילים יש להמשיך ולעקוב אחר אסטרטגיית היציאה מהמשבר של מדינות העולם ולבחון האם הכלכלות מצליחות לחזור לסוג של שגרת עסקים חדשה. כוח הקנייה של הצרכן הפרטי, שהיה מנוע הצמיחה של הכלכלה בשנים האחרונות, צפוי לרדת בגלל העלייה בשיעור האבטלה ובמינוף של משקי הבית. 

בחודש האחרון עלו השווקים הפיננסים בחדות, על בסיס הציפיות לירידה בהיקף התחלואה ופתיחה מחדש של הכלכלות ואינם נסחרים כעת במחירי הזדמנות.

ראשון, 26 אפריל 2020 05:56

סקירה חודשית חודש מרץ

מאקרו עולמי

השווקים הפיננסים בחודש מרץ הציגו את התנודתיות החדה ביותר ב-100 השנים האחרונות. הירידות במדד S&P500 הגיעו לכ-30% בנקודה הנמוכה ביותר, צניחה שמזכירה בעוצמתה את השפל הגדול בארה"ב לאחר מלחמת העולם הראשונה.

לראשונה בתולדות העולם הגלובלי האזרחים במדינות רבות בעולם מבודדים בביתם וחלק משמעותי מהכלכלה משותק.

בתגובה למשבר, ממשלות ובנקים המרכזיים בעולם פתחו את מדפסות הכסף והכריזו על תוכניות מוניטריות ופיסקאליות שלא נראו בעבר. 

רביעי, 11 מרס 2020 13:10

סקירה חודשית חודש פברואר

מאקרו עולמי

סוף העולם או סוג של שפעת? טווח הדעות לגבי הקורונה רחב מאוד אך בדבר אחד אין ספק – הצמיחה העולמית (שגם ללא הקורונה הייתה בהאטה) תפגע מהתפרצות הנגיף.

כרגע נראה שלפחות בסין המצב בשליטה כאשר חלק מהמפעלים חוזרים לפעולה אך החשש הוא להתפשטות הנגיף לאזורים בהם הבידוד יהיה מאתגר יותר כמו אירופה וארה"ב. 

התחמושת של הבנקים המרכזיים לתמוך בפעילות הכלכלית מוגבלת מאוד ביחס למשברים קודמים. אנו סבורים כי האפקטיביות של הרחבות מוניטריות תהיה נמוכה מכיוון שהחולשה לא מגיעה מחוסר בביקוש אלא מבעיות בהיצע.

חמישי, 06 פברואר 2020 15:45

סקירה חודשית חודש ינואר

מאקרו עולמי

האם נמצא הברבור השחור שיוריד את השוק מהגבהים אליו הגיע? כרגע לא ניתן לדעת מה תהיה ההשפעה של וירוס הקורונה על הכלכלה העולמית. הצמיחה הכלכלית בסין האטה עוד לפני התפרצות המגפה ובמידה והיא לא תיעצר במהרה הצמיחה בסין תרד לרמה נמוכה מ-6% ותשפיע על הצמיחה העולמית. 

אנליסטים מעריכים כי יתכן ולהתפרצות הקורונה תהיה השפעה חריפה מההתפרצות של הסארס בתחילת שנות האלפיים מכיוון שהכלכלה הסינית מבוססת היום יותר על הצריכה הפרטית שמשותקת לאור הפחד מהדבקות.

שלישי, 07 ינואר 2020 19:40

סקירה כללית חודש דצמבר

מאקרו עולמי

אולי הפעם זה יקרה? לאחר חודשים של מו"מ שידע עליות ומורדות ו-3 ימים לפני המועד הסופי להטלת מכסים חדשים של ארה"ב על סחורות מסין צייץ נשיא ארה"ב כי "הסכם גדול עם סין מאוד קרוב לסגירה". ההסכם, שצפוי להיחתם בחודש ינואר, קיבל את הכינוי "הסכם שלב 1", המרמז שאינו ההסכם הסופי אליו מכוונת ארה"ב.

הציוץ של טראמפ שלח את שווקי המניות לשיאים חדשים וסיים את שנת 2019 כשנת ההשקעות הטובה ביותר בעשור האחרון. כל זאת כאשר הכלכלה העולמית מאטה ורווחי החברות בצמיחה מתונה.

שלישי, 03 דצמבר 2019 18:08

סקירה כלכלית חודש נובמבר

מאקרו עולמי

הנתון העיקרי שהניע את שוקי ההון בעולם לא היה הצמיחה או דוחות כספיים, אלא האפשרות לחתימת ההסכם הראשוני בין ארה״ב וסין. אנו סבורים כי הסכם כזה לא יפתור את חילוקי הדעות המרכזיים בין 2 המעצמות אך יפחית את אי הודאות בשווקים ויתרום לצמיחה בשווקים בשל גידול בהשקעות ושיפור בסחר הגלובלי.

תחזיות הצמיחה ממשיכות לרדת כאשר גם ה-OECD הפחית את תחזיתו לשנת 2020 ל-2.9%.

ראשון, 10 נובמבר 2019 16:46

סקירה כללית חודש אוקטובר

מאקרו עולמי

החגים חלפו וחודש אוקטובר הסתיים בסימן רגיעה.
רגיעה בטונים של מלחמת הסחר – המשקיעים מעריכים שלמרות שהסבירות להסכם כולל בין ארה"ב וסין אינה גבוהה ישנה אפשרות להסכם ביניים מכיוון ששני הצדדים מבינים שיש להם הרבה מה להפסיד.
רגיעה בחששות מברקסיט ללא הסכם – המשקיעים לא צופים מהלך כזה בהסתברות גבוהה.
רגיעה (קלה) במלחמות בין טראמפ לבנק המרכזי בארה"ב.

עמוד 1 מתוך 2
footer logo
addressרח’ יגאל אלון 94, מגדל אלון 2, תל אביב 6789140
address074-7018238
address 03-9661996
  • דרכים ליצירת קשר

    phone50.png
    טלפון
    074-7018238
    תהיו בקשר גם ב-