מחלקת השקעות

מחלקת השקעות

רביעי, 11 מרס 2020 13:10

סקירה חודשית חודש פברואר

מאקרו עולמי

סוף העולם או סוג של שפעת? טווח הדעות לגבי הקורונה רחב מאוד אך בדבר אחד אין ספק – הצמיחה העולמית (שגם ללא הקורונה הייתה בהאטה) תפגע מהתפרצות הנגיף.

כרגע נראה שלפחות בסין המצב בשליטה כאשר חלק מהמפעלים חוזרים לפעולה אך החשש הוא להתפשטות הנגיף לאזורים בהם הבידוד יהיה מאתגר יותר כמו אירופה וארה"ב. 

התחמושת של הבנקים המרכזיים לתמוך בפעילות הכלכלית מוגבלת מאוד ביחס למשברים קודמים. אנו סבורים כי האפקטיביות של הרחבות מוניטריות תהיה נמוכה מכיוון שהחולשה לא מגיעה מחוסר בביקוש אלא מבעיות בהיצע.

חמישי, 06 פברואר 2020 15:45

סקירה חודשית חודש ינואר

מאקרו עולמי

האם נמצא הברבור השחור שיוריד את השוק מהגבהים אליו הגיע? כרגע לא ניתן לדעת מה תהיה ההשפעה של וירוס הקורונה על הכלכלה העולמית. הצמיחה הכלכלית בסין האטה עוד לפני התפרצות המגפה ובמידה והיא לא תיעצר במהרה הצמיחה בסין תרד לרמה נמוכה מ-6% ותשפיע על הצמיחה העולמית. 

אנליסטים מעריכים כי יתכן ולהתפרצות הקורונה תהיה השפעה חריפה מההתפרצות של הסארס בתחילת שנות האלפיים מכיוון שהכלכלה הסינית מבוססת היום יותר על הצריכה הפרטית שמשותקת לאור הפחד מהדבקות.

שלישי, 07 ינואר 2020 19:40

סקירה כללית חודש דצמבר

מאקרו עולמי

אולי הפעם זה יקרה? לאחר חודשים של מו"מ שידע עליות ומורדות ו-3 ימים לפני המועד הסופי להטלת מכסים חדשים של ארה"ב על סחורות מסין צייץ נשיא ארה"ב כי "הסכם גדול עם סין מאוד קרוב לסגירה". ההסכם, שצפוי להיחתם בחודש ינואר, קיבל את הכינוי "הסכם שלב 1", המרמז שאינו ההסכם הסופי אליו מכוונת ארה"ב.

הציוץ של טראמפ שלח את שווקי המניות לשיאים חדשים וסיים את שנת 2019 כשנת ההשקעות הטובה ביותר בעשור האחרון. כל זאת כאשר הכלכלה העולמית מאטה ורווחי החברות בצמיחה מתונה.

שלישי, 03 דצמבר 2019 18:08

סקירה כלכלית חודש נובמבר

מאקרו עולמי

הנתון העיקרי שהניע את שוקי ההון בעולם לא היה הצמיחה או דוחות כספיים, אלא האפשרות לחתימת ההסכם הראשוני בין ארה״ב וסין. אנו סבורים כי הסכם כזה לא יפתור את חילוקי הדעות המרכזיים בין 2 המעצמות אך יפחית את אי הודאות בשווקים ויתרום לצמיחה בשווקים בשל גידול בהשקעות ושיפור בסחר הגלובלי.

תחזיות הצמיחה ממשיכות לרדת כאשר גם ה-OECD הפחית את תחזיתו לשנת 2020 ל-2.9%.

ראשון, 10 נובמבר 2019 16:46

סקירה כללית חודש אוקטובר

מאקרו עולמי

החגים חלפו וחודש אוקטובר הסתיים בסימן רגיעה.
רגיעה בטונים של מלחמת הסחר – המשקיעים מעריכים שלמרות שהסבירות להסכם כולל בין ארה"ב וסין אינה גבוהה ישנה אפשרות להסכם ביניים מכיוון ששני הצדדים מבינים שיש להם הרבה מה להפסיד.
רגיעה בחששות מברקסיט ללא הסכם – המשקיעים לא צופים מהלך כזה בהסתברות גבוהה.
רגיעה (קלה) במלחמות בין טראמפ לבנק המרכזי בארה"ב.

ראשון, 06 אוקטובר 2019 14:07

סקירה כללית חודש ספטמבר

מאקרו עולמי

חודש ספטמבר הסתיים ללא הפתעות מיוחדות. בארה"ב, כצפוי, הפחית הבנק המרכזי את הריבית ב-0.25% ובאירופה הפחית ה-ECB את הריבית ב-0.1%. ארה"ב וסין עדיין מנסות להגיע להסכם סחר ובבריטניה עדיין לא נראה באופק פתרון ל-Brexit.

רביעי, 04 ספטמבר 2019 20:27

סקירה כללית חודש אוגוסט

מאקרו עולמי

מלחמת הסחר

מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין לא יורדת מהכותרות. הודעתה של ממשלת סין על הטלת מכסים על מוצרים המיובאים מארה"ב בסך 75 מיליארד דולר גרמה למתקפת זעם של נשיא ארה"ב בטוויטר נגד הסינים והפד. לאחר שצייץ שהפד כרגיל לא עושה כלום, טראמפ חזר על כך שארה"ב הפסידה טריליוני דולרים לאורך השנים במסחר עם סין והבהיר שארה"ב לא צריכה את סין בכלל. בנוסף, נשיא ארה"ב הבטיח תגובה למכסים ואכן פחות מ-24 שעות לאחר מכן הכריז הנשיא כי החל מאוקטובר המכסים בשיעור של 25% יועלו ל-30% והמכסים על שאר המוצרים שהיו מתוכננים להיות בשיעור של 10% יועלו ל-15%.

שני, 05 אוגוסט 2019 11:54

סקירה כלכלית חודש יולי

מאקרו עולמי

ארה"ב

נתוני המאקרו האחרונים בארה"ב היו טובים מהצפוי: ביניהם ניתן לציין לטובה את נתוני תעסוקה, מדד מנהלי הרכש של השירותים, מדד אמון הצרכנים וצמיחת תוצר בקצב שנתי של 2.1% בהובלת הצרכן הפרטי.

נתוני המאקרו החיוביים לא מנעו מהפד את הפחתת הריבית לה ציפו המשקיעים. הריבית בארה"ב ירדה לראשונה ב-10 השנים האחרונות לרמה של 2%-2.25%.

יו"ר הפד פאוול כמעט הצליח לעבור בשלום את מסיבת העיתונאים המאתגרת אבל שאלה לגבי יעילותה של הורדת ריבית אחת ומה יגרום לפד להוריד את הריבית פעם נוספת גרמה לו להשתמש במושג "midcycle adjustment" ולהסביר כי הורדת הריבית היא לא חלק ממהלך ארוך טווח של הפחתות נוספות. למרות ההסברים, שוק האג"ח עדיין צופה הורדת ריבית נוספת עד סוף השנה בהסתברות של כ-80%.

מכיוון שהבנק המרכזי מתייחס להורדת הריבית הנוכחית כביטוח מפני הסיכונים בכלכלה, אנו צופים שבטווח הקרוב השווקים יהיו רגישים מאוד לנתוני המאקרו ולהתפתחויות במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. השיחות בין שתי המדינות התחדשו בימים האחרונים אך נראה כי סין מקשיחה במעט את  עמדותיה והגעה להסכם תהווה אתגר לא פשוט.

שלישי, 09 יולי 2019 10:11

סקירה כלכלית חודש יוני

מאקרו עולמי

מלחמת הסחר – מישהו זוכר את הכותרות בנוגע למכסים על סין ומקסיקו? עברו פחות מחודשיים מאז פוצצו שיחות הסחר בין סין לארה"ב ושוב השוק חזר לתמחר חתימת הסכם בין המעצמות. פגישת נשיאי ארה״ב וסין ב-G-20 הייתה טובה בהרבה מהמצופה לדברי טראמפ. סוכם שארה״ב לא תעלה מכסים נוספים על סין במהלך המו״מ שיתחדש, בעוד סין תחל לרכוש כמות גדולה של סחורות חקלאיות מארה״ב. בנוסף, לבקשת חברות טכנולוגיה אמריקאיות, טראמפ יאפשר להן למכור ל-Huawei מוצרים שלא יפגעו בביטחון ארה״ב.

ראשון, 02 יוני 2019 08:23

סקירה כלכלית חודש מאי

מאקרו עולמי

האירוע המשמעותי ביותר בחודש מאי היה חזרתה של מלחמת הסחר. זה התחיל באש קטנה (יחסית) של דד ליין להעלאת מכסים של ארה"ב על מוצרים המיובאים מסין והסתיים בקולות של מלחמה טכנולוגית קרה. חשוב לא להתבלבל. המאבק הוא לא על כמות היבוא של סין מארה"ב – יבוא נוסף של פולי סויה לא יפתור את הבעיות. המלחמה היא על מי יוביל את הטכנולוגיה העולמית בשנים הקרובות. במלחמה הזאת יש מספר חזיתות: שבבים (ארה"ב מובילה בגדול), בינה מלאכותית (סין מובילה בשימוש בגלל כמות הדאטה העצומה), דור 5 (ארה"ב מנסה לחסום את וואוי) וסלולר.

עמוד 1 מתוך 2
footer logo
addressרח’ יגאל אלון 94, מגדל אלון 2, תל אביב 6789140
address074-7018238
address 03-9661996
  • דרכים ליצירת קשר

    phone50.png
    טלפון
    074-7018238
    תהיו בקשר גם ב-