עקרונות ההשקעה
06 ינואר 2019

עקרונות ההשקעה

אורי מי-דן נכתב ע"י 

התמקדו בדברים בהם אתם יכולים לשלוט

קל מאד, ואפילו מפתה, להתמקד בשווקים, בכלכלה, בדירוגי מנהלי השקעות או בביצועיהן של קרנות מסוימות. דבר זה יכול לגרום לכם להתעלם מהעקרונות הבסיסיים אשר אנו מאמינים יכולים לתת לכם את הסיכויים הגדולים ביותר להצליח.

עקרונות אלו מבוססים על הרעיון הפשוט: התמקדו בדברים בהם אתם יכולים לשלוט.

 1. מטרות – הגדירו מטרות השקעה ברורות ומתאימות

תהליך ההשקעות מתחיל על ידי הגדרת מטרות השקעה מדידות וברות השגה ובניית תכניות להשגת המטרות הללו.

 1. איזון – הגדירו הקצאת נכסים מתאימה ע"י שימוש במכשירי השקעה מגווני2. איזון – הגדירו הקצאת נכסים מתאימה ע"י שימוש במכשירי השקעה מגוונים

אסטרטגית השקעות מוצלחת מתחילה בהקצאת נכסים אשר מתאימה למטרת ההשקעה. משקיעים צריכים לבנות הקצאת נכסים תוך ציפייה סבירה לסיכון ותשואה פוטנציאלית. השימוש בהשקעות מגוונות עוזר להגביל את החשיפה לסיכון שלא לצורך.

 1. משמעת – שמרו על פרספקטיבה ומשמעת לטווח ארוך

השקעות מעוררות רגשות אשר יכולים לשבש את התוכניות של גם המתוחכמים שבמשקיעים. ישנם המקבלים החלטות על סמך תנודתיות בשווקים. אבל ניתן לשלוט ברגשות ע"י משמעת ופרספקטיבה של טווח ארוך. זה יעזור להיצמד לתכנית.

1. מטרות - צרו מטרות השקעה ברורות ומתאימות

אנו מאמינים כי השקעות מוצלחות מתחילות על ידי הגדרת יעדים מדידים וברי השגה ופיתוח תכנית להשגת יעדים אלו. שמירה על תכנית זו משמעה הערכת ההתקדמות על בסיס קבוע.

נכשלת לתכנן, תתכונן להיכשל

משקיעים שפועלים ללא תכנית, בונים על פי רוב תיקי השקעות על ידי כך שהם מבצעים ניתוח של כל השקעה או קרן נאמנות בנפרד. במידה וההערכה היא חיובית, הם מוסיפים את ההשקעה גם ללא לקיחה בחשבון אם היא מתאימה.

טעויות נפוצות כוללות רכישה של קרנות בעלות ביצועים עודפים בתקופה האחרונה בתקווה שימשיכו כך, או ניסיון לתזמן את נקודות השיא והשפל של השווקים. המחקר והניסיון שלנו מעידים כי בשני המקרים קשה עד בלתי אפשרי להצליח במאמצים אלו, גם עבור משקיעים מקצועיים.

התמקד במטרות שלך

איסוף השקעות בעלות ביצועים עודפים וניסיונות תזמון שווקים יכולים  להביא מצב בו בתיק קיים יותר סיכון ממה שאתם מוכנים לקחת, או שהינו בעל סיכוי נמוך להשגת מטרות ההשקעה שלכם. ניתן להימנע מטעות זו על ידי בחינת מצבכם הנוכחי והגדרת מטרות סבירות יחד עם תכנית המבוססת על הנסיבות המיוחדות שלכם.

תכנית זו יכולה לכלול את הנושאים הבאים:

נושא

הגדרה

יעד

סכום הכסף לו תזדקקו על מנת להשיג מטרה, כגון פנסיה

אופק

מספר השנים שנותרו להשגת המטרה

פרופיל סיכון

רמת הסיכון אותה אתם מוכנים לקחת כדי להשיג את המטרה

שיעור החיסכון

מהו הסכום הראשוני אותו ניתן להשקיע, וסכומים באופן קבוע לאחר מכן

מיקס השקעות

סוגי ההשקעות בהן ייעשה שימוש על מנת להשיג את המטרות שלכם. משקיעים מקצועיים מכנים זאת asset allocation

פיקוח

כיצד יתבצע פיקוח על תיק ההשקעות ואילו התאמות יבוצעו כדי לשמור עליו קרוב ליעד ההשקעה.

מניות מייצגות נתח של בעלות על חברה ציבורית רשומה. הן נסחרות בבורסה ומחירן יכול להיות תנודתי למדי על בסיס יומי. עם זאת, מבחינה היסטורית הם סיפקו את הסיכוי הטוב ביותר לצמיחה לטווח ארוך.

איגרות החוב, לעומת זאת, מייצגות הבטחה של ממשלה או חברה לשלם סכום מסוים של ריבית על פני תקופה מסוימת ולשלם את הסכום שהושאל בסוף התקופה. התשואה לטווח הארוך על אג"ח נוטה להיות נמוכה ממניות, אך המחירים וההכנסות יציבים יותר.

2. איזון – הגדירו הקצאת נכסים מתאימה ע"י שימוש במכשירי השקעה מגוונים

אין ספק ששמעתם כי אין תשואה ללא סיכון. אתם לא יכולים לשלוט על מה שקורה בשווקים, אבל הבנת דפוסים היסטוריים של מניות ואג"ח יכולה לעזור לכם להתמודד עם הסיכון בתיק שלכם ולבחור את האיזון הנכון בשבילכם בין מניות ואג"ח.

השגת האיזון הנכון עבורכם

השגת יעדים פיננסיים ארוכי טווח פירושה קבלת הקשר בין הסיכון לתשואה, והבנת המאפיינים ההיסטוריים של סוגים שונים של השקעות.

מניות, במהלך עשרים השנים האחרונות, הציעו תשואות גבוהות יותר לטווח ארוך מאשר אג"ח, אבל הם גם נשאו בדרך כלל יותר סיכון לטווח קצר. תמהיל המניות והמניות שתבחרו יהיה תלוי בכמה סיכונים אתם מוכנים לקחת תמורת החזר צפוי. וזה תלוי מהי מטרת ההשקעה ומתי תזדקקו לכסף שלכם. אבל תמיד יש לזכור כי הערך של השקעות עלול לרדת או לעלות ואתם עשוי לקבל בחזרה פחות ממה שהשקעתם.

גיוון: תמהיל רחב יכול להפחית את הסיכון

כדי להקטין את הסיכון שלכם, אתם צריכים לגוון - כלומר, לפזר את תיק ההשקעות שלכם על פני שילוב רחב של נכסים. גיוון תיק ההשקעות שלכם יכול לעזור להחליק את עליות וירידות השוק: כך תשואה מנכסים בעלי ביצועים טובים יותר כדי לקזז את אלה שאינם מבצעים כל כך טוב.

3. משמעת – שמרו על פרספקטיבה ומשמעת לטווח ארוך

למרות שהחלטת הקצאת הנכסים היא אחד מאבני היסוד להשגת מטרת ההשקעות, היא עובדת רק אם אתם דבקים בה לאורך זמן תוך מצבי שוק משתנים.

משקיעים עשויים למצוא את עצמם מבצעים החלטות אימפולסיביות או להפך, להיות משותקים על ידי פחד, לא מסוגלים ליישם את אסטרטגיית ההשקעה או לאזן מחדש את תיק ההשקעות בהתאם לצורך. משמעת ופרספקטיבה יכולים לעזור לכם להישאר מחויבים לתוכנית ההשקעה לטווח ארוך גם בתקופות של אי ודאות בשווקים.

שמירה מפני מרדף אחרי תשואות: איזון מחדש

עמידה ביעד שנקבע מראש מסייעת גם היא להתגונן מפני הנטייה לרדוף אחר תשואות על ידי מעבר מסקטורים בעלי ביצועי חסר אל תוך סקטורים "טובים", על סמך ביצועי העבר הקרוב. משקיעים רבים נופלים למלכודת הזאת. אבל, על ידי איזון מחדש להקצאה המקורית במקום לרדוף אחרי ביצועי השוק, אתם יכולים להבטיח כי תיק ההשקעות שלכם יישאר מתואם עם המטרות ורמת הסיכון שלכם.

לכתבות נוספות בנושא עקרונות ההשקעה לטווח הארוך »
footer logo
addressרח’ יגאל אלון 94, מגדל אלון 2, תל אביב 6789140
address074-7018238
address 03-9661996
 • דרכים ליצירת קשר

  phone50.png
  טלפון
  074-7018238
  תהיו בקשר גם ב-