סקירה כללית חודש ספטמבר
06 אוקטובר 2019

סקירה כללית חודש ספטמבר

מחלקת השקעות נכתב ע"י 
מאקרו עולמי

חודש ספטמבר הסתיים ללא הפתעות מיוחדות. בארה"ב, כצפוי, הפחית הבנק המרכזי את הריבית ב-0.25% ובאירופה הפחית ה-ECB את הריבית ב-0.1%. ארה"ב וסין עדיין מנסות להגיע להסכם סחר ובבריטניה עדיין לא נראה באופק פתרון ל-Brexit.
ארה"ב

המשק האמריקאי הציג נתונים חזקים בתחום הנדל"ן, השכר עלה מעל הציפיות בשיעור של 3.2% (YoY) והאינפלציה (Core PCE) הפתיעה עם עלייה של 1.9%. התוצר צמח בהתאם לצפי ברמה שנתית של 2%.
כצפוי, הבנק המרכזי של ארה"ב הפחית את הריבית ב-0.25%. מעניין לראות כי חברי הפד אינם תמימי דעים לגבי הורדת ריבית נוספת כאשר מרבית חברי הפד אינם רואים הורדת ריבית נוספת ולמעלה ממחצית מחברי הפד סבורים שהריבית בשנת 2021 תהיה גבוהה מהריבית היום. שוק ההון אינו מסכים עם חברי הפד ומתמחר סיכוי ל-3 הורדות ריבית בשנה הקרובה (טראמפ כנראה מעדיף את תחזית השוק).

גרף ספטמבר

אירופה

ה-ECB הוריד את הריבית על הפיקדונות ל-0.50%- והשיק תוכנית הרחבה כמותית ללא תאריך סיום. נראה שגם יו"ר הבנק מריו דראגי מבין את הבעייתיות בהתמכרות השווקים להרחבות מוניטריות והדגיש כי דווקא צעדים פיסקליים הינם הכלי המרכזי להאצת הצמיחה בגוש האירו.

ישראל

מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט עלה ב-0.2% לאחר חודשיים של ירידות חדות. המדד השנתי עמוק מתחת ליעד האינפלציה של בנק ישראל ועומד על עלייה של 0.5% ב-12 החודשים האחרונים. הוועדה המוניטרית של בנק ישראל לא מתרגשת מסביבת האינפלציה הנמוכה והותירה את הריבית ללא שינוי.

 

אג"ח

 בחודש ספטמבר התרחשה עליית תשואות באג"ח הממשלתי הארוכות בארה"ב ובאירופה. בישראל לעומתן נרשמה יציבות בתשואות אגרות החוב הארוכות.

אגרות החוב הקונצרניות רושמות חודש חיובי נוסף בהובלת מדד תל בונד גלובל שהוסיף לערכו כ-3%.

החברות מנצלות את התשואות והמרווחים שהגיעו לשפל היסטורי וממהרות לנצל את ההזדמנות ולגייס.

מצד אחד, כמות הגיוסים הגדולה טובה למשקיעים - היצע האג"ח עולה, הגיוון גדל ועלות המימון של החברות יורדת (וגם המשקיעים במניות החברה נהנים). מצד שני, המרדף אחר התשואה גורם לפעמים לתמחורים לשקף באופן שגוי את הסיכון. נבחן לדוגמא את סקטור הבנייה וייזום הנדל"ן שהסיכון העסקי שלו נחשב גבוה יחסית. בסקטור רשומות כ-100 אגרות חוב כאשר כמחצית מהחברות נסחרות בתשואה נמוכה מ-3%. מדובר בהלוואות שבד"כ מהוות תחליף להון עצמי עליהן החברות מקבלות מימון נוסף מהבנקים עם שעבודים ותנאים טובים יותר מאשר אגרות החוב. למרות שאנו חיוביים על סקטור הנדל"ן בישראל, לדעתנו התשואה בחלק מהחברות האלו רחוקה מלשקף את הסיכון האמיתי בהשקעה באגרות החוב.

בחברות רבות אגרות החוב משקפות תרחיש חיובי מידי: גם שהתשואות יישארו נמוכות לאורך זמן וגם שהפעילות הכלכלית תמשיך להיות טובה. אנו סבורים כי החשיבות של בחירה נכונה של אגרות חוב לצד שמירה על רכיב מזומן גבוה משמעותית מאוד בזמן הנוכחי.

 מניות

 חודש חיובי נוסף בשווקי המניות ברחבי העולם. מדד ת"א 125 הוסיף לערכו 3.5% כאשר מניות הפיננסים והנדל"ן בלטו לטובה. למרות העלייה במחירי הנפט על רקע המתיחות בין סעודיה לאיראן, מדדי מניות הנפט ירדו בחדות בחודש ספטמבר על רקע עסקת דלק – שברון והחשש מירידת המחירים בחוזים החדשים בגז הטבעי.

מניות הסלולר סיימו חודש תנודתי בעליות שערים חדות לאור הכתבות בתקשורת על מיזוגים בתחום. אנו סבורים כי חלק מהחברות בתחום אכן יתמזגו וכי הרגולטור יעודד תחרות נמוכה יותר על מנת לתמוך בהשקעות.

לדעתנו, סקטור הנדל"ן עדיין אטרקטיבי לאור ירידת התשואות ברחבי העולם התומכת בירידת שיעורי היוון והוזלה של עלויות המימון של החברות.

footer logo
addressרח’ יגאל אלון 94, מגדל אלון 2, תל אביב 6789140
address074-7018238
address 03-9661996
  • דרכים ליצירת קשר

    phone50.png
    טלפון
    074-7018238
    תהיו בקשר גם ב-