סקירה כלכלית חודש מרץ
02 אפריל 2019

סקירה כלכלית חודש מרץ

מחלקת השקעות נכתב ע"י 
מאקרו: האירוע המרכזי בחודש מרץ היה "התהפכותו" של עקום התשואות האמריקאי.
לעקום תשואות הפוך יש היסטוריה של חיזוי משברים בשווקים ולכן שווקי המניות התממשו בחדות לאחר ירידת התשואות בחלקו הארוך של העקום.
אז מדוע אנחנו לא מתרגשים מהמצב החדש?
 1. העקום האמריקאי שטוח כבר זמן רב ולכן היה זה רק עניין של זמן עד שנתוני מאקרו חלשים יגרמו לירידת תשואות בחלקו הארוך של העקום. תיאוריות רבות נכתבו על הסיבות שעקום הפוך צופה משברים כאשר הבסיס לכל התאוריות האלו הנו צפי של המשקיעים לירידת ריבית בעתיד בגלל האטה של השוק (חשוב לציין כי ישנם סקטורים כמו סקטור הפיננסים שעקום הפוך פוגע ברווחיהם אבל זה מסביר פגיעה בסקטור ספציפי בלבד). מכיוון שהסביבה המוניטרית שונה היום בצורה משמעותית מבעבר והבנקים המרכזיים בעולם שומרים על תשואות ארוכות נמוכות לא ניתן להסיק כי היפוך העקום מנבא מיתון.
 2. טווח הזמן ששיפוע העקום נשאר שלילי – ניתן לראות ממשברים קודמים ששוק המניות המשיך לעלות גם בתקופות שהשיפוע היה שלילי. הירידות במדדים החלו חודשים ולפעמים שנים לאחר התהפכות העקום. מצב רגעי בו עקום התשואות הפוך יכול להשתנות ברגע, בין אם מ עליית תשואות ארוכות בעקבות נתוני מאקרו חיוביים ובין אם מהורדת ריבית על ידי הפד.
לדעתנו, הסיבה העיקרית לירידת התשואות הינה הנאום המתון של יו"ר הפד שלמעשה ביצע פניית פרסה בכל הקשור להעלאות הריבית והקטנת המאזן. לפי ההודעה, הבנק המרכזי בארה"ב אינו צפוי להעלות את הריבית בשנת 2019 והצפי לשנת 2020 עומד על העלאת ריבית אחת בלבד. בנוסף, הפד יפסיק לצמצם את המאזן שלו בחודש ספטמבר. בכך מתקרב הבנק המרכזי לצפי של שוק ההון בכל הקשור לתוואי הריבית בשנת 2019. בשנת 2020 בעוד הפד צופה עליית ריבית אחת, שוק ההון צופה כרגע הורדת ריבית.
להערכתנו, במידה ונתוני המאקרו יחזרו להצביע על צמיחה כלכלית חזקה בארה"ב והאינפלציה תהיה בתחום היעד הפד אף עשוי להעלות את הריבית פעם אחת נוספת.
Image
ארה"ב
למרות שממבט ראשון נתוני התעסוקה לחודש דצמבר נראו חלשים – המשק האמריקאי הוסיף 20 אלף משרות בלבד (הנתון הנמוך ביותר מספטמבר 2017) –  אנו סבורים שמצב התעסוקה במשק האמריקאי עדיין מצוין.
 1. המשק האמריקאי הוסיף בממוצע חודשי למעלה מ-200 אלף משרות במהלך השנה האחרונה. יתכן שחודש פברואר היה חריג בגלל השבתת הממשל
 2. השכר השעתי עלה ב-3.1% בשנה האחרונה
 3. שיעור האבטלה נותר נמוך מאוד ברמה של 3.8%
Image
אירופה
נתונים חלשים מאוד במדד מנהלי הרכש, במיוחד בתעשייה, ממשיכים להצביע על חולשה בכלכלה האירופאית. בתגובה לנתונים החלשים עברו התשואות באג"ח ממשלתי ל-10 שנים בגרמניה לטריטוריה שלילית.
ה-ECB מחזק את המדיניות המרחיבה מאוד שלו עם התחייבות להשארת הריבית ללא שינוי עד סוף שנת 2019 והשקת תוכנית LTRO (הלוואת זולות לבנקים תמורת הגדלת תיק האשראי שלהם). לדברי הבנק המרכזי הסיבות לכך הן בעיקר חיצוניות: חולשה בסין, האטה צפוייה בארה"ב וסנטימנט שלילי שנגרם ממלחמת הסחר.
 
אג"ח
החודש התרחשה ירידת תשואות חדה באג"ח הממשלתי ברחבי העולם. התשואה ל-10 שנים בארה"ב ירדה בחדות לרמה של 2.38% - הנמוכה ביותר מאז סוף 2017. גם תשואת האג"ח ל-10 שנים בגרמניה ירדה בחדות ונכנסה לטריטוריה של תשואה נומינלית שלילית.
בישראל, חודש טוב מאוד למדדי האג"ח הממשלתיים הארוכים בדגש על צמודי המדד שעלו בכ-2.4%.
מדד תל בונד גלובל הוביל את העליות באגרות החוב הקונצרניות והוסיף לערכו כ-4% למרות שפעם נוספת התגלתה חברה שהעבירה בטעות כספים לבעלי השליטה.
התחרות הגוברת בשוק התקשורת משפיעה באופן שלילי על אגרות החוב בסקטור כאשר מלבד פתיחת מרווחים בחברות התקשורת, אגרות החוב של הפירמידות שמחזיקות אותן התממשו בחדות בסוף החודש.
אנו סבורים שנוצרו מספר הזדמנויות בסקטור בתשואות מעניינות אך יש לבחון את שווי ההחזקות לחוב ולהשאיר מרווח ביטחון לירידות נוספות.
 
מניות
המגמה החיובית נמשכה ברוב שווקי המניות בעולם כאשר המשקיעים שומרים על אופטימיות בקשר להמשך הצמיחה (בניגוד למשקיעי האג"ח הצופים האטה כלכלית).
בישראל הסתיימה עונת הדו"חות השנתיים ל-2018 עם מספר מגמות בולטות:
 1. בנקים – רבעון חלש לכאורה עם תשואה נמוכה על ההון, בעיקר בגלל הפרשות של בנקים לחקירות בארה"ב. בנטרול גורמים חד פעמיים התשואה על ההון עומדת על כ-10% כאשר ניתן לראות צמיחה באשראי ובעמלות. מגמת השיפור ביעילות נמשכת.
 2. תקשורת – החברות מסכמות עוד שנה קשה עם ירידה של עשרות אחוזים ברווחים. הסביבה התחרותית בסלולר עדיין קשה מאוד כאשר המתחרה האגרסיבי ביותר מציע חבילות לכל החיים ב-33 ₪ (עם 80GB גלישה!). להערכתנו, המצב אינו בשיווי משקל ובטווח הבינוני שחקנים יצאו מהשוק.
 3. טכנולוגיה – דו"חות טובים והמשך צמיחה יפה. תחום עם יתרונות מהותיים לגודל. מספר ימי העבודה הגבוה ברבעון ביחס לשנה שעברה תרם לתוצאות הטובות
 4. חברות הביטוח – הושפעו לרעה מהירידות החדות ברבעון האחרון בשוק ההון.
footer logo
addressרח’ יגאל אלון 94, מגדל אלון 2, תל אביב 6789140
address074-7018238
address 03-9661996
 • דרכים ליצירת קשר

  phone50.png
  טלפון
  074-7018238
  תהיו בקשר גם ב-