סקירה כללית חודש דצמבר
07 ינואר 2020

סקירה כללית חודש דצמבר

מחלקת השקעות נכתב ע"י 

מאקרו עולמי

אולי הפעם זה יקרה? לאחר חודשים של מו"מ שידע עליות ומורדות ו-3 ימים לפני המועד הסופי להטלת מכסים חדשים של ארה"ב על סחורות מסין צייץ נשיא ארה"ב כי "הסכם גדול עם סין מאוד קרוב לסגירה". ההסכם, שצפוי להיחתם בחודש ינואר, קיבל את הכינוי "הסכם שלב 1", המרמז שאינו ההסכם הסופי אליו מכוונת ארה"ב.

הציוץ של טראמפ שלח את שווקי המניות לשיאים חדשים וסיים את שנת 2019 כשנת ההשקעות הטובה ביותר בעשור האחרון. כל זאת כאשר הכלכלה העולמית מאטה ורווחי החברות בצמיחה מתונה.

ארה"ב

נתוני התעסוקה בארה"ב ממשיכים להיות חזקים. שוק התעסוקה האמריקאי הוסיף בחודש נובמבר 266 אלף משרות ושיעור האבטלה ירד ל-3.5%. השכר הממוצע שומר על קצב צמיחה של 3.1% בשנה.

אינפלציית הליבה Core PCE  עלתה בנובמבר ב-1.6% ונמצאת עדיין מתחת ליעד של הפד.

סקרי הציפיות מצביעים על כך שמגזר השירותים ממשיך להתרחב אך במגזר התעשייה הנתונים לא חד משמעיים.

אירופה

נתוני המאקרו באירופה עדין לא מעודדים: מדד מנהלי הרכש של התעשייה באירופה חוזר לטריטוריה שלילית ועמד על 45.9 נקודות. מדד מנהלי הרכש של השירותים באירופה ממשיך להצביע על התרחבות ועמד על 52.4 נקודות.

גם נתונים נוספים כמו מדד אמון הצרכנים והמכירות אכזבו לעומת הצפי.

ישראל 

שוק הנדל"ן בישראל ממשיך להיות חזק מאוד – ב-12 החודשים האחרונים הבנקים נתנו משכנתאות חדשות בסכום של למעלה מ-66 מיליארד ₪ (לא כולל מחזורי משכנתא באותו בנק). אנו סבורים כי העלייה בביקוש נובעת מגידול מתמשך באוכלוסיה ומהבנה של הזוגות הצעירים שאין פתרון ממשלתי קרוב לצד  הצע נמוך של סיומי בנייה ימשיכו לתמוך בשוק הנדל"ן בתקופה הקרובה.

מדד המחירים לצרכן ירד בחודש נובמבר ב-0.4%. המדד ב-12 החודשים האחרונים עלה ב-0.3% בלבד- עמוק מתחת ליעד של בנק ישראל.


אג"ח
 מגמה מעורבת נרשמה בחודש דצמבר באג״ח הממשלתי בישראל. מרבית אגרות החוב רשמו ירידות שערים למעט אגרות החוב הארוכות ביותר שהציגו חודש נוסף על עליות שערים נאות. מתחילת השנה האג"ח השקלי ל-30 שנה (ממשלתי שקלי 347) הוסיף לערכו 36% ובכך השיג תשואה עודפת כמעט על כל מדדי המניות בעולם. 

מדדי האג"ח הקונצרני רשמו גם הם ירידות שערים למעט המדדים בסיכון גבוה כדוגמת תל בונד תשואות וגלובל שהציגו תשואות חיוביות נאות.

בחברות רבות אגרות החוב משקפות תרחיש חיובי מידי: גם שהתשואות יישארו נמוכות לאורך זמן וגם שהפעילות הכלכלית תמשיך להיות טובה. אנו סבורים כי החשיבות של בחירה נכונה של אגרות חוב לצד שמירה על רכיב מזומן גבוה, חשובה מאוד בזמן הנוכחי.


מניות
מדדי המניות בעולם ממשיכים לשבור שיאים חדשים עם חודש נוסף של עליות שערים חדות ומכתירים את שנת 2019 כשנת ההשקעות הטובה ביותר בעשור האחרון. 

העליות החדות לא הגיעו מכיוון של עלייה ברווחי החברות ולכן מכפילי הרווח התרחבו בצורה משמעותית. 

בישראל, מדדי המניות רשמו בחודש החולף מגמה מעורבת כאשר מדדי המניות הגדולות ירדו בהובלת סקטור הביטוח שצנח ב-6%. תחילת הפעילות של אסדת לוויתן שלחה את המניות של השותפות לעליות שערים נאות.

אנו סבורים כי בטווח הקצר סביבת הריבית ברחבי העולם תמשיך לתמוך בשוק המניות ע"י הורדת שיעורי היוון והיעדר אלטרנטיבות להשקעה, אך שווקי המניות מתמחרים היום את התרחיש האופטימי בלבד. ללא צמיחה בהכנסות החברות אנו לא צופים המשך התרחבות משמעותית של המכפילים.

 
footer logo
addressרח’ יגאל אלון 94, מגדל אלון 2, תל אביב 6789140
address074-7018238
address 03-9661996
  • דרכים ליצירת קשר

    phone50.png
    טלפון
    074-7018238
    תהיו בקשר גם ב-