סקירה כללית חודש אוקטובר
10 נובמבר 2019

סקירה כללית חודש אוקטובר

מחלקת השקעות נכתב ע"י 
מאקרו עולמי
החגים חלפו וחודש אוקטובר הסתיים בסימן רגיעה.
רגיעה בטונים של מלחמת הסחר – המשקיעים מעריכים שלמרות שהסבירות להסכם כולל בין ארה"ב וסין אינה גבוהה ישנה אפשרות להסכם ביניים מכיוון ששני הצדדים מבינים שיש להם הרבה מה להפסיד.
רגיעה בחששות מברקסיט ללא הסכם – המשקיעים לא צופים מהלך כזה בהסתברות גבוהה.
רגיעה (קלה) במלחמות בין טראמפ לבנק המרכזי בארה"ב.
ארה"ב

הצמיחה של המשק האמריקאי ברבעון השלישי הפתיעה לטובה ועמדה על 1.9% (צפי ל-1.6%) כמו גם מדד מנהלי הרכש של Markit שהצביע על צמיחה של התעשייה (אם כי בצורה מתונה).
למרות הרגיעה בשווקים הבנק המרכזי הפחית את הריבית בפעם השלישית השנה לרמה של 1.5%-1.75%.
נתוני שוק העבודה היו טובים מהצפוי. המשק האמריקאי הוסיף בחודש אוקטובר 128 אלף משרות והשכר הממוצע שומר על קצב גידול שנתי של 3%. נתוני התעסוקה הושפעו מהשביתה המתמשכת בGM- ובנטרולה היו יכולים להיות טובים משמעותית.
מהודעת הבנק המרכזי ניתן להבין כי הוא אינו מתכוון להמשיך בהפחתות הריבית ללא שינוי משמעותי בנתונים אך מהחוזים משוק ההון יש הסתברות של מעל 50% להפחתה נוספת בריבית באחת מ-2 הפגישות הקרובות.

אירופה

מדדי מנהלי הרכש ממשיכים לאכזב ולהצביע על צמיחה אפסית של הכלכלה. מדד בטחון הצרכנים הפתיע לרעה וגם שיעור האבטלה עלה ל-7.5%.
גוש האירו צמח ברבעון השלישי ב-1.1% (בהתאם לציפיות) והבנק המרכזי הותיר את הריבית בשיעור של -0.5%  לאחר ההפחתה בחודש שעבר.

ישראל

מדד המחירים לצרכן ירד ב-0.2% בחודש ספטמבר ובחישוב שנתי עלה המדד ב-0.3% בלבד עמוק מתחת ליעדי בנק ישראל.
בנק ישראל הותיר את הריבית ברמה של 0.25% אך הפרוטוקולים מהדיונים הראו ש-2 חברי הועדה תמכו בהפחתת הריבית ל-0.1%. למרות שהנתונים הכלכליים בישראל, למעט יעד האינפלציה, לא תומכים בהפחתת ריבית אנו סבורים כי גדלו הסיכויים להפחתת ריבית ע"י בנק ישראל בחודשים הקרובים.

אג"ח
 
חודש נוסף חיובי לשוק אגרות החוב ברחבי העולם.
בישראל- אגרות החוב השקליות המשיכו בעלייה כאשר חלקו הארוך של עקום התשואות (5+ שנים) משלים עלייה של כ-16.5% מתחילת השנה (עלייה גבוהה יותר ממדד ת"א 35).
במדדי התל בונד נרשמה מגמה מעורבת כאשר המדדים הצמודים בדירוג גבוה סיימו את החודש בירידות שערים בעיקר כתוצאה מהמדדים השליליים ומנגד מדדי האג"ח הקונצרני השקלי רשמו עליות שערים של כ-0.5%.
ברחבי העולם נמשכת ירידת המרווחים בעיקר במדדי ה-HY. נראה שאגרות החוב בדירוגים הנמוכים נהנות מכל העולמות – מצד אחד מהאופטימיות ומעליות השערים בשוק המניות ומנגד מהתמונה הפסימית והתשואות הנמוכות בשוק האג"ח.
בחברות רבות אגרות החוב משקפות תרחיש חיובי מידי: גם שהתשואות יישארו נמוכות לאורך זמן וגם שהפעילות הכלכלית תמשיך להיות טובה. אנו סבורים כי החשיבות של בחירה נכונה של אגרות חוב לצד שמירה על רכיב מזומן גבוה משמעותית מאוד בזמן הנוכחי.

מניות
 
משקיעי המניות מעדיפים לתמחר את התרחישים האופטימיים ולהתעלם מהסיכונים. המשקיעים מניחים הסכם (לפחות חלקי) בין ארה"ב וסין וסביבת ריבית נמוכה לאורך זמן.
שוק המניות בארה"ב ממשיך לשבור שיאים חדשים ומדד ה-VIX חוזר לרמות נמוכות לאחר שהתנודתיות שאפיינה את מרבית השנה פינתה את מקומה לאופטימיות.
מדד המניות העולמי הוסיף לערכו כ-2.8% מתחילת החודש ומשלים עלייה של כמעט 20% מתחילת השנה. יש לציין כי בתקופה של 12 חודשים שמודדת גם את הירידות החדות של חודש דצמבר תשואת המדד נחתכת בחצי.
עונת הדוחות לרבעון השלישי בארה"ב טובה מהצפי האנליסטים. מתוך החברות שפרסמו דוחות 76% היכו את תחזית הרווח וכ-60% את תחזית ההכנסות.
הסקטור הרגיש ביותר למלחמת הסחר הוא סקטור השבבים שהוסיף לערכו 6% בחודש אוקטובר על רקע הרגיעה.
אנו סבורים כי בטווח הקצר סביבת הריבית ברחבי העולם תמשיך לתמוך בשוק המניות ע"י הורדת שיעורי היוון והיעדר אלטרנטיבות להשקעה אך יש להביא בחשבון גם את התרחישים הפסימיים.
לכתבות נוספות בנושא « סקירה כללית חודש ספטמבר
footer logo
addressרח’ יגאל אלון 94, מגדל אלון 2, תל אביב 6789140
address074-7018238
address 03-9661996
  • דרכים ליצירת קשר

    phone50.png
    טלפון
    074-7018238
    תהיו בקשר גם ב-