סקירה כללית חודש אוגוסט
04 ספטמבר 2019

סקירה כללית חודש אוגוסט

מחלקת השקעות נכתב ע"י 
מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין לא יורדת מהכותרות. הודעתה של ממשלת סין על הטלת מכסים על מוצרים המיובאים מארה"ב בסך 75 מיליארד דולר גרמה למתקפת זעם של נשיא ארה"ב בטוויטר נגד הסינים והפד. לאחר שצייץ שהפד כרגיל לא עושה כלום, טראמפ חזר על כך שארה"ב הפסידה טריליוני דולרים לאורך השנים במסחר עם סין והבהיר שארה"ב לא צריכה את סין בכלל. בנוסף, נשיא ארה"ב הבטיח תגובה למכסים ואכן פחות מ-24 שעות לאחר מכן הכריז הנשיא כי החל מאוקטובר המכסים בשיעור של 25% יועלו ל-30% והמכסים על שאר המוצרים שהיו מתוכננים להיות בשיעור של 10% יועלו ל-15%.
הלחץ על הבנק המרכזי להורדת ריבית גובר כאשר השוק מתמחר הורדת ריבית ודאית בפגישה בספטמבר והורדת ריבית נוספת בהסתברות גבוהה עד סוף השנה.
אין ספק כי מלחמת הסחר מעמידה את הפד במקום לא נוח. מצד אחד המשק האמריקאי ממשיך לצמוח, שוק העבודה חזק, הצרכן הפרטי ממשיך לקנות (ניתן לראות גם מהדוחות של הקמעונאיות האמריקאיות) והאינפלציה לא רחוקה מהיעד של הפד. מצד שני מלחמת הסחר צפוייה להמשיך להעיב על השווקים ולהגביר את הסיכון לסחר העולמי.
ביל דאדלי, נשיא הפד של ניו-יורק לשעבר תיאר את הדילמה של הבנק המרכזי: "לפי התיאוריה, אם מלחמת הסחר פוגעת בכלכלת ארה"ב הפד צריך להפחית את הריבית, אך מה אם התגובה של הפד רק תעודד את טראמפ להחריף את מלחמת הסחר ולהגביר את הסיכוי של הכלכלה האמריקאית להיכנס למיתון?"
בשורה התחתונה: לבנק המרכזי בארה"ב אין כלים להתמודד עם מלחמת הסחר והנגיד רמז על כך בנאומו. כל מה שנותר לפד לעשות הוא להוריד ריבית ע"מ להראות לשווקים כי הוא משתמש בכל הכלים העומדים לרשותו על מנת לתמוך בכלכלה. אנו סבורים כי התנודתיות בשווקים הפיננסים תמשיך ללוות אותנו וייתכן מאוד כי הסינים מנסים למשוך עד לבחירות בשנה הבאה בתקווה כי יבחר נשיא נוח יותר.

ארה"ב
נתוני מאקרו מעורבים בארה"ב: מדדי מנהלי הרכש היו חלשים מהצפוי והצביעו על צמיחה מתונה מאוד של הכלכלה. מנגד, מדדי אמון הצרכנים והמכירות הקמעונאיות הפתיעו לטובה ומצביעים על כך שהצרכן האמריקאי עדיין מוביל את הכלכלה.

אירופה
עדיין קשה למצוא נקודות אור. מדד מנהלי הרכש היצרני מצביע על התכווצות התעשייה והתוצר צמח ברבעון השני ברמה נמוכה של 1.1% (קצב שנתי). אינפלציית הליבה הייתה נמוכה מהתחזיות ועמדה על 0.9%. המשקיעים מצפים מה-ECB להשיק הרחבה חדשה.

ישראל
מדד יולי הפתיע עם ירידה של 0.3% והוריד את המדד המצטבר ב-12 החודשים האחרונים עמוק מתחת ליעד של בנק ישראל. בנק ישראל ציין בתגובה בהודעת הריבית שלו: "לאור התפנית בסביבת האינפלציה בישראל, ובמדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים, ההתמתנות בכלכלה העולמית והמשך הייסוף, הריבית לא תעלה למשך זמן ממושך. יתרה מזאת,  במידת הצורך, הוועדה תנקוט בצעדים נוספים כדי להרחיב עוד יותר את המדיניות המוניטרית"
 
אג"ח
 
חודש אוגוסט היה חודש חריג מאוד בשווקי האג"ח העולמיים. התשואות באג"ח הממשלתיות ברחבי העולם הגיעו לשפל חדש על רקע ההחרפה במלחמת הסחר בין סין לארה"ב וההאטה בצמיחה העולמית.

ארה"ב הובילה את ירידת התשואות עם ירידה של 0.5% בתשואות האג"ח ל-10 שנים כאשר גם תשואת האג"ח של איטליה ירדה באותו השיעור והגיעה לכ-1%.
תשואת האג"ח ל-10 שנים של ישראל ירדה לראשונה אל מתחת לשיעור של 1% כאשר הדרמה הגדולה באמת התרחשה באג"חים לפדיון בעוד 30 שנה שעלו בכ-30% מתחילת השנה בעקבות ירידת תשואות מ-3.5% ל-2.15%.

בועת האג"ח ממשיכה להתנפח וכ-17 טריליון דולר של אגרות חוב בעולם נסחרות בתשואה שלילית (כמעט כולן באירופה ויפן) בהמתנה לתמריצים מוניטריים של הבנקים המרכזיים אנו סבורים כי התרומה לכלכלה של הרחבות נוספות תהיה זניחה ביחס להשלכות ארוכות הטווח של התשואות השליליות.

למרות שלפי פרוטוקול הישיבה האחרונה של הבנק המרכזי עולה כי רוב חברי הפד טוענים שהורדת הריבית האחרונה לא מסמנת מעבר לתוואי ריבית יורד אנו סבורים כי מלחמת הסחר, הלחץ מנשיא ארה"ב וציפיות המשקיעים יובילו את הבנק המרכזי להפחתות ריבית נוספות בשנה הקרובה. טראמפ מגביר את הלחצים על הפד בחודש האחרון ותוהה בציוץ בטוויטר מי אויב גדול יותר של ארה"ב - נשיא הפד או נשיא סין.

עקום התשואות בארה"ב התהפך (התשואה באג"ח לשנתיים גבוהה מאג"ח ל-10 שנים) אך אנו סבורים כי אין זה מעיד בהכרח על מיתון קרוב בארה"ב אלא מצב עולם שנוצר מגורמים חיצוניים וביניהם החזקות של בנקים מרכזיים באג"ח ותשואות שליליות באירופה המסיטות משקיעים לכיוון אג"ח ארה"ב.

 
מניות
 
חודש תנודתי מאוד הסתיים בירידות קלות בלבד של עד 2% במדדים המובילים בעולם. סיום החודש היה בסימן תקווה מחודשת לחידוש שיחות הסחר בין ארה"ב לסין, אשר מיתן את הירידות בשווקי המניות.

את הירידות הובילו מניות חברות הפיננסים שמתמודדות עם סביבה מאתגרת הכוללת עקומי תשואה שטוחים ואי ודאות בכלכלה העולמית. גם מדדי השווקים המתעוררים בעולם הציגו ירידות חדות של כ-5% על רקע מלחמת הסחר והתחזקות הדולר.
אנו סבורים כי הסיכויים להסכם כולל בין ארה"ב לסין בתקופה הקרובה נמוכים אך התמתנות בהתבטאויות של טראמפ יכולה להוביל לרגיעה בשווקים.

מלבד מלחמת הסחר אנו מזהים גורמי סיכון נוספים בשווקים ובראשם אכזבה של המשקיעים ממדיניות הבנקים המרכזיים בעולם. במידה והפד לא ימשיך להוריד את הריבית בארה"ב או הבנק המרכזי באירופה לא ישיק תוכנית תמריצים כפי שהמשקיעים מצפים לה, יתכנו מימושים בשוק המניות העולמי המונע מרמת ריביות נמוכות ומהיעדר אלטרנטיבות השקעה.

המרוויחות הגדולות בישראל מירידת התשואות הן מניות הנדל"ן שמסיימות חודש חיובי נוסף עם עלייה של כ-7% ובסה"כ למעלה מ-45% מתחילת השנה. אנו סבורים כי כל עוד הממשלה לא תטפל בבעיות האמיתיות של שוק הנדל"ן ע"י הפחתה בבירוקרטיה והפשרת קרקעות, המחירים בשוק הדיור לא ירדו באופן משמעותי. אם נוסיף לכך גם את מחירי המשכנתאות שנמצאים בשפל כל הזמנים אנו צופים שהסקטור - ובפרט הנדל"ן למגורים - ימשיך להציג ביצועים חזקים.
footer logo
addressרח’ יגאל אלון 94, מגדל אלון 2, תל אביב 6789140
address074-7018238
address 03-9661996
  • דרכים ליצירת קשר

    phone50.png
    טלפון
    074-7018238
    תהיו בקשר גם ב-