סקירה כלכלית חודש פברואר
04 מרס 2019

סקירה כלכלית חודש פברואר

מחלקת השקעות נכתב ע"י 

חודש פברואר התאפיין בהמשך עליות בשווקים ברקע לדיווחים על התקדמות בשיחות על הסכם הסחר בין ארה"ב לסין ועל מוכנותו של נשיא ארה"ב לדון בדחייה של מועד עליית המכסים, שאמור היה להיכנס לתוקף בתחילת חודש מרץ.

בארה"ב, נפתח חודש פברואר עם נתון תעסוקה חזק מאוד המצביע על יצירה של 304 אלף משרות חדשות ועלייה שנתית של 3.2% בשכר. סקרי הציפיות ממשיכים להצביע על צמיחה במשק האמריקאי ומנגד הנתונים משוק הנדל"ן מצביעים על האטה משמעותית בצמיחת הסקטור.
בעדותו בקונגרס מסר יו"ר הפד פאוואל כי הבנק המרכזי יישאר סבלני בגישתו למדיניות המוניטרית. לדבריו, המשק האמריקאי במצב חיובי אך הנגיד הביע חשש מהתפתחויות שליליות בעולם.
החוזים בשוק ההון מתמחרים כי הריבית בארה"ב לא תעלה השנה.
מניות:

מדדי המניות בעולם משלימים חודש נוסף של עליות שערים על רקע ההתקדמות בשיחות הסחר והסכמה של ארה"ב לדחות את המועד האחרון להסכם. מאז תחילת הראלי בשוק המניות בסוף דצמבר מדדי המניות המובילים בעולם עלו ב-15%-20%.

החודש הגיע תורם של מדדי המניות באירופה להוביל את העליות כאשר מדד EuroStoxx 50 מוסיף לערכו 4.5%.

בארה"ב, החברות במדד S&P 500 מסכמות עונת דוחות טובה נוספת עם צמיחה שנתית של 16.7% ברווחים ו-5.1% בהכנסות. גם ברבעון הרביעי מניות ה-FANG הובילו את הצמיחה עם עלייה שנתית ממוצעת של 22% בהכנסות.

בישראל, מדד ת"א 125 הוסיף לערכו 1.3% כאשר סקטור הגז והנפט הוביל את העליות עם תשואה של 4% בחודש ו-15% מתחילת השנה. גם סקטור הנדל"ן בישראל מתאושש לאור ירידת התשואות באג"חים הממשלתיים ומשלים עלייה של 12% השנה.

אנו סבורים כי הרבה מהתרחישים האופטימיים כבר מתומחרים בשוק המניות וכי כל תקלה בפתרון הסוגיות המרכזיות שגרמו לירידות בחודש דצמבר – הסכם הסחר עם סין, העלאות ריבית בארה"ב והברקזיט – עשויות להחזיר את התנודתיות לשווקים.
באירופה, נתוני המאקרו ממשיכים להיות חלשים – סקרי הציפיות מראים על צמיחה אפסית של הכלכלות והצמיחה השנתית בתוצר עמדה על שיעור של 1.2%.

בבריטניה, אי הוודאות בנוגע לפרישה מהאיחוד נשארת גבוהה. ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי הודיעה כי במידה ובית הנבחרים לא יאשר את הסכם הפרישה מהאיחוד היא תאפשר לדחות את המועד שנקבע ל-29 במרץ. מפלגת הלייבור הודיעה כי היא לא תתנגד למשאל עם חוזר.

בישראל, השאירה הוועדה המוניטרית של בנק ישראל את הריבית בשיעור של 0.25%. הוועדה מעריכה שתוואי העלאת הריבית יהיה הדרגתי וזהיר באופן שיתמוך בהתייצבות האינפלציה במרכז היעד אך בינתיים האינפלציה ממשיכה לשהות סביב הגבול התחתון של היעד.
תשואה בחודש פברואר
אג"ח:

במהלך חודש פברואר שמרו האג"חים הממשלתיים בעולם על יציבות בתשואות וזאת עד לימי המסחר האחרונים בהם נרשמה עליית תשואות. התשואה באג"ח הממשלתי ל-10 שנים בארה"ב עלתה לרמה של 2.75% ובגרמניה ל-0.2%.
בארה"ב, לפי החוזים בשוק ההון, ההסתברות אפסית להעלאת ריבית בשנת 2019 כאשר השוק מתמחר סיכוי להורדת ריבית בתחילת השנה הבאה.

בישראל, כצפוי, הותיר בנק ישראל את הריבית ברמה של 0.25% ובמקביל תשואות האג"ח הממשלתי רשמו ירידות משמעותיות בניגוד למגמה בעולם.
נראה שאף שלפי שעה בנק ישראל יתקשה להעלות את הריבית, מכיוון שהשוק מתמחר סיכויים אפסיים להעלאת ריבית השנה, ההפתעות (אם יהיו) צפויות להיות לרעת שוק האג"ח.

בשוק האג"ח הקונצרני מגמת ה-Risk-On נמשכת כאשר בישראל הצטרף החודש גם מדד תל בונד גלובל עם עלייה של 2.2%. המרווחים המשיכו לרדת בכל העולם – בארה"ב ובאירופה המרווחים ירדו לרמות נמוכות מאלו של תחילת חודש דצמבר וכך גם בישראל.

אנו סבורים כי יש להקטין במעט את החשיפה לאג"ח הקונצרני בישראל ובמיוחד לחלק מהאג"חים בדירוג גבוה ובמח"מ ארוך.
BBB corporate bond speads
footer logo
addressרח’ יגאל אלון 94, מגדל אלון 2, תל אביב 6789140
address074-7018238
address 03-9661996
  • דרכים ליצירת קשר

    phone50.png
    טלפון
    074-7018238
    תהיו בקשר גם ב-