סקירה כלכלית חודש נובמבר
03 דצמבר 2019

סקירה כלכלית חודש נובמבר

מחלקת השקעות נכתב ע"י 
מאקרו עולמי
הנתון העיקרי שהניע את שוקי ההון בעולם לא היה הצמיחה או דוחות כספיים, אלא האפשרות לחתימת ההסכם הראשוני בין ארה״ב וסין. אנו סבורים כי הסכם כזה לא יפתור את חילוקי הדעות המרכזיים בין 2 המעצמות אך יפחית את אי הודאות בשווקים ויתרום לצמיחה בשווקים בשל גידול בהשקעות ושיפור בסחר הגלובלי.
תחזיות הצמיחה ממשיכות לרדת כאשר גם ה-OECD הפחית את תחזיתו לשנת 2020 ל-2.9%.
ארה"ב
נתוני המאקרו בארה״ב הפתיעו לטובה: מדד מנהלי הרכש בתעשייה של Markit הצביע על צמיחה גבוהה מהצפי בתעשייה לאחר מספר נתונים מדאיגים בחודשים האחרונים.
נתוני הנדל״ן בארה״ב ממשיכים להרשים עם עלייה בהתחלות ובאישורי בנייה ומכירות של בתים חדשים.
המשק האמריקאי צמח ברבעון השלישי ב2.1% (מעל הצפי לצמיחה של 1.9%) אך כלכלנים רבים סבורים שהמשק עומד בפני רבעון של צמיחה נמוכה.

אירופה
גם באירופה נרשמה התאוששות במדדי מנהלי הרכש, אם כי בתעשייה עדיין נרשמת התכווצות. המכירות הקמעונאיות הפתיעו לטובה עם עלייה שנתית של 3.1%. גוש האירו צמח ברבעון השלישי בקצב שנתי של 1.2%.

ישראל
סוף סוף קצת עניין בהחלטת הריבית של בנק ישראל אשר - בניגוד לציפיות - הותיר את הריבית ברמה של 0.25%. הבנק, אשר רצה למתן את תגובת השוק להפתעה התערב בשוק המט״ח ובכך החליש את השקל. למרות הציפיות להורדת ריבית בתקופה הקרובה, אנו סבורים כי בנק ישראל ימתין להתפתחויות נוספות מכיוון בנקים מרכזיים בעולם לפני שיפחית את הריבית.
מדד המחירים לצרכן לחודש אוקטובר עלה ב-0.4% כאשר סביבת האינפלציה ממשיכה לשהות מתחת ליעדי בנק ישראל. בנק ישראל מציין בהודעתו כי ״יהיה צורך להותיר את הריבית ברמתה למשך זמן ממושך או להפחיתה על מנת לתמוך בתהליך שבסופו האינפלציה תתייצב בסביבת מרכז תחום היעד״.

אג"ח
 
מגמה מעורבת נרשמה בחודש נובמבר באג״ח הממשלתי בישראל. בעוד האג״ח הממשלתי השקלי הציג עליות שערים נאות, המדד הנמוך שלח את האג״ח הממשלתי הצמוד לירידות שערים חדות בהובלת הצמודים הארוכים שירדו בכ-1.5%.
באג״ח הקונצרני בישראל ממשיכה מגמת ה-Risk-on כאשר כל מדדי האג״ח הקונצרני רושמים חודש נוסף של עליות שערים בהובלת מדד תל בונד גלובל.
בארה״ב, נרשמה תנודיות חדה בתשואות האג״ח הממשלתי ל-10 שנים. לאחר נתונים טובים והתבטאויות חיוביות בקשר להסכם ארה״ב-סין תשואות האג״ח עלו לרמה של 1.93% רק כדי לחזור שוב לרמות של 1.7% לאור הקשיים בחתימה על הסכם.
בחודשים הקרובים הבנקים המרכזיים צפויים להיות בעמדת המתנה מבחינת המדיניות המוניטרית המרחיבה. הנתונים הכלכליים ובעיקר התקדמות בשיחות הסחר צפויים לקבוע את המשך המדיניות.
בחברות רבות אגרות החוב משקפות תרחיש חיובי מידי: גם שהתשואות יישארו נמוכות לאורך זמן וגם שהפעילות הכלכלית תמשיך להיות טובה. אנו סבורים כי החשיבות של בחירה נכונה של אגרות חוב לצד שמירה על רכיב מזומן גבוה, חשובה מאוד בזמן הנוכחי.

מניות
 
מדדי המניות בעולם ממשיכים לשבור שיאים חדשים עם חודש נוסף של עליות שערים חדות.
עונת הדוחות בארה״ב הייתה טובה מהציפיות כאשר החברות רשמו צמיחה בהכנסות של 3.8% וירידה של 0.4% ברווח הנקי. בנטרול סקטור האנרגיה צמחו רווחי החברות ב-2.1%. ענפי הבריאות והתשתיות הובילו את הצמיחה ברווחים עם עלייה של 8.8% ו-6.7% בהתאמה.
חודש חזק גם למדדי המניות בישראל כאשר מלבד מדד הבנקים, כל מדדי המניות רשמו עליות חדות.
אנו סבורים כי בטווח הקצר סביבת הריבית ברחבי העולם תמשיך לתמוך בשוק המניות ע"י הורדת שיעורי היוון והיעדר אלטרנטיבות להשקעה אך שווקי המניות מתמחרים היום את התרחיש האופטימי בלבד. ללא צמיחה בהכנסות החברות אנו לא צופים המשך התרחבות מכפילים משמעותית.
footer logo
addressרח’ יגאל אלון 94, מגדל אלון 2, תל אביב 6789140
address074-7018238
address 03-9661996
  • דרכים ליצירת קשר

    phone50.png
    טלפון
    074-7018238
    תהיו בקשר גם ב-