סקירה כלכלית חודש ינואר
11 פברואר 2019

סקירה כלכלית חודש ינואר

מחלקת השקעות נכתב ע"י 
שנת 2018 הסתיימה כאחת השנים הגרועות ביותר להשקעה מאז המשבר ב-2008. רוב סוגי הנכסים סיימו את השנה בירידה – מניות, אג"ח קונצרני ואג"ח ממשלתי בישראל ובחו"ל. חודש ינואר לעומת זאת הציג תמונת מראה עם עלייה חדה בנכסי הסיכון. העליות בשווקים מגיעות ללא שינוי משמעותי בנתוני המאקרו ובגורמים שהביאו לירידות החדות בחודש דצמבר:
 1. מלחמת הסחר בין סין לארה"ב – השיחות בין המעצמות עברו לדרגים גבוהים יותר כאשר הצדדים מנסים לגשר על הפערים במיוחד בנושא הקניין הרוחני. השיחות החלו יומיים בלבד אחרי שארה"ב האשימה את Huawei בהפרת הסנקציות על אירן ובגניבת טכנולוגיות תוך כדי שהיא מבקשת את הסגרתה של סמנכ"לית הכספים של החברה (בתו של מייסד החברה). בינתיים אין הצהרה רשמית של הצדדים לגבי התקדמות המו"מ אך פרסומים שונים הציגו התקדמות משמעותית כולל פרסום של בלומברג לפיו סין הציעה לצמצם את גירעון הסחר מול ארה"ב ל-0 עד לשנת 2024. אנו מניחים כי הצדדים יחתרו לסיים את מלחמת הסחר במהרה וזאת על רקע ההאטה בצמיחה בסין והפגיעה האפשרית בחברות האמריקאיות.
 2. העלאות הריבית בארה"ב – לאחר המלחמה המתוקשרת בין טראמפ ליו"ר הפד פאוול שגררה בשיאה איומים על פיטורי היו"ר נראה שהפד מיתן מאוד את מדיניות העלאת הריבית בה נקט. בהחלטת הריבית בחודש ינואר הפד הדגיש את הצורך בסבלנות במדיניות הריבית שלו. בנוסף, ניתן להבין מהודעתו כי אינו מתכוון להמשיך בצמצום המאזן בקצב הנוכחי. ההסתברות להעלאת ריבית השנה המחושבת עפ"י החוזים בשוק האג"ח הינה אפסית כאשר לקראת סוף השנה ישנו סיכוי של כ-15% להפחתת ריבית. אנו מניחים כי אנו לקראת סיומה של תקופת העלאות הריבית בארה"ב ולכן הסיכונים לפגיעה בשוק המניות מהעלאות ריבית נוספות פחתו משמעותית.
 3.  Brexit – לאחר ההפסד של ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי בהצבעה בפרלמנט על הסכם הפרישה מהאיחוד האירופאי אי הוודאות נשארת גבוהה. בריטניה מתקדמת לקראת תאריך היעד של יציאה מהאיחוד בסוף מרץ והסיכויים ליציאה ללא הסכם הולכים ומתגברים. יציאה כזאת עלולה לגרור את בריטניה למיתון ולפגוע בקצב הצמיחה העולמית.
מניות:
מדדי המניות תיקנו בחודש ינואר את מרבית הירידות של חודש דצמבר וסגרו עם עלייה של כ-7%. למעשה, למעט מדד המניות בהודו כל מדדי המניות העיקריים בעולם עלו.
עונת הדוחות בארה"ב בעיצומה כאשר מתוך החברות שכבר פרסמו עולה כי 71% מהחברות הפתיעו לטובה ברווח הנקי ו-62% מהחברות הפתיעו לטובה בהכנסות.
כצפוי, חברות רבות מנמיכות תחזיות צמיחה לרבעונים הקרובים כתוצאה ממלחמת הסחר בין ארה"ב לסין וההאטה הצפויה בכלכלה.
בישראל, מניות חברות הקנאביס השלימו עלייה של עשרות אחוזים בחודש ינואר ברקע לאישור ייצוא הקנאביס בכנסת. למרות שמדובר באחד מהתחומים הצומחים בעולם ולמרות הפוטנציאל הגדול, יש להדגיש כי חלק מהחברות בישראל צעירות וללא הכנסות משמעותיות ולכן יש לבחון את החברות באופן פרטני בהתאם ליתרון היחסי שלהן בתחום.
Image
אג"ח:
בחודש ינואר ראינו ירידת תשואות לכל אורך העקום בישראל ואגרות החוב הממשלתיות הארוכות רשמו עליות שערים חדות. בארה"ב, החודש נפתח דווקא בעליית תשואות בהמשך למגמת Risk-On בעולם אך בעקבות הודעת הריבית בארה"ב והתמתנות הטון התשואות שבו לרדת ועומדות היום על 2.66%.
החודש התאפיין בירידות מרווחים משמעותיות באג"ח הקונצרני ברחבי העולם כאשר אגרות החוב הקונצרניות בישראל סגרו את רוב הירידות של חודש דצמבר.
מדד תל בונד גלובל התחיל את החודש בירידות חדות בעקבות מספר הודעות של חברות אמריקאיות המצביעות על ממשל תאגידי רעוע ועל ביקורת פנימית חלשה. לקראת סוף החודש הביטחון של המשקיעים חזר ואגרות החוב במדד שבו לעלות. אנו ממליצים להיות שמרניים בהשקעה באגרות החוב האלו ולשים דגש על תזרים המזומנים ועל איכות הנכסים ולא על המינוף שמתבסס על שיעורי היוון נמוכים.
בלטו לשלילה אגרות החוב של קבוצת אינטרנט זהב וביקום לאור ההודעה של בזק על מחיקה משמעותית של שווי חברות הבנות ולאחר כישלון המכרז למכירת השליטה בבזק.
Image
footer logo
addressרח’ יגאל אלון 94, מגדל אלון 2, תל אביב 6789140
address074-7018238
address 03-9661996
 • דרכים ליצירת קשר

  phone50.png
  טלפון
  074-7018238
  תהיו בקשר גם ב-