סקירה כלכלית חודש יוני
09 יולי 2019

סקירה כלכלית חודש יוני

מחלקת השקעות נכתב ע"י 

מאקרו עולמי

מלחמת הסחר – מישהו זוכר את הכותרות בנוגע למכסים על סין ומקסיקו? עברו פחות מחודשיים מאז פוצצו שיחות הסחר בין סין לארה"ב ושוב השוק חזר לתמחר חתימת הסכם בין המעצמות. פגישת נשיאי ארה״ב וסין ב-G-20 הייתה טובה בהרבה מהמצופה לדברי טראמפ. סוכם שארה״ב לא תעלה מכסים נוספים על סין במהלך המו״מ שיתחדש, בעוד סין תחל לרכוש כמות גדולה של סחורות חקלאיות מארה״ב. בנוסף, לבקשת חברות טכנולוגיה אמריקאיות, טראמפ יאפשר להן למכור ל-Huawei מוצרים שלא יפגעו בביטחון ארה״ב.
נתוני המאקרו בעולם מראים סימני האטה:
בארה"ב, המשק האמריקאי הוסיף בחודש מאי 75 אלף משרות בלבד (לעומת צפי לתוספת של 220 אלף משרות), מדדי מנהלי הרכש היו נמוכים מהתחזיות והצביעו על צמיחה מתונה בלבד של המשק האמריקאי וגם מדד אמון הצרכנים היה חלש מהצפוי.
באירופה, הנתונים ממשיכים להצביע על צמיחה מתונה מאוד ותומכים בהשארת הריבית ברמה נמוכה לאורך זמן רב ואולי אף בהשקת תוכנית תמריצים חדשה.
כצפוי, הותיר הפד את הריבית בארה"ב ללא שינוי. למרות שהתחזית הרשמית מצביעה על כך שהריבית תישאר ללא שינוי השנה, חלק גדול מחברי הפד צופים שהריבית תרד כבר בחודשים הקרובים. הסיכויים המחושבים משוק האג"ח מצביעים כי הריבית תרד כבר בפגישה של חודש יולי ובסה"כ ב-0.75% עד סוף השנה.
מעניין לראות גם את השינוי בתפיסת חברי הפד את הריבית בטווח הארוך -  בשנת 2014 כשהריבית הייתה ברמה אפסית, חברי הפד צפו שהריבית בטווח הארוך תהיה 3.75%. חמש שנים לאחר מכן, כאשר הריבית עומדת על 2.25%-2.5% חברי הפד צופים כי הריבית בטווח הארוך תעמוד על 2.5% בלבד - הצפי הנמוך ביותר מאז פורסם גרף התחזיות של הפד (Dot Plot).

תחזית חברי הפד לריבית

אג"ח

חודש יוני היה חודש דרמטי בשווקי האג"ח בעולם:

בארה"ב, ירדו תשואות האג"ח הממשלתי ל-10 שנים לרמה נמוכה מ-2% לראשונה מאז שנת 2016. לפי החוזים בשוק האג"ח הסיכויים להורדת הריבית בארה"ב בפגישה הקרובה עומדים על 100% עם הסתברות גבוהה להורדה של 0.75% עד סוף השנה. מכיוון שהבנק המרכזי לא אוהב להפתיע את המשקיעים אנו סבורים שאכן בחודש יולי תופחת הריבית אך לא רואים סיבה בתנאי המאקרו הנוכחים לירידה אגרסיבית בריבית. נשיא ארה"ב דווקא כן רואה סיבה ובסדרת ציוצים בטוויטר תוקף את הבנק המרכזי על כך שהוא פוגע בכלכלה האמריקאית ובתחרותיות שלה לעומת מדינות אחרות בעולם.

באירופה, נאומו של דראגי בתחילת החודש בו רמז על אפשרות להורדת ריבית ולהרחבות נוספות שלח את התשואות הממשלתיות לשפל נוסף. תשואת האג"ח הממשלתי ל-10 שנים בגרמניה ירדה לשפל של -0.3% וגם צרפת הצטרפה למועדון התשואות השליליות באג"ח הממשלתי הארוך שלה. הסיכויים להורדת ריבית בפגישה הקרובה, כפי שמתומחרים בשוק האג"ח עומדים על 45%.

האג"ח הקונצרני בישראל המשיך את מגמת ה-Risk-On עם עליות שערים חדות. העליות בלטו במיוחד במדדים המסוכנים יותר כמו תל בונד תשואות ותל בונד גלובל שהוסיפו לערכם כ-1.2% במהלך החודש. בלטו לרעה במהלך החודש אגרות החוב של קבוצת אי.די.בי. – אי.די.בי. פיתוח, דיסקונט השקעות ונכסים ובניין שרשמו ירידות חדות על רקע עזיבתם של המנכ"ל וסמנכ"ל הכספים, כישלון בהצעת הרכש לנכסים ובניין ועסקאות בעלי עניין בקבוצה.

 

השינוי בתשואת האגחים הממשלתיים

מניות

"המניות השיגו את המחצית הראשונה הטובה ביותר משנת 1997" (ד. טראמפ 1.7.2019)

כפי שנשיא ארה"ב דואג להזכיר לנו בציוצים מרובים בטוויטר, חודש יוני היה חודש מצוין למשקיעי המניות. מדד המניות העולמי הוסיף לערכו כ-6.5% במהלך החודש כאשר רק מדד המניות ההודי השיג תשואה שלילית בחודש יוני.

העליות בשוק הגיעו על רקע ההתקדמות במו"מ בין ארה"ב לסין אך בעיקר על רקע המדיניות המוניטרית המאוד מרחיבה שהבנקים המרכזיים נוקטים ברחבי העולם. המשקיעים צופים כי הריבית בארה"ב תרד באופן משמעותי עד סוף השנה, עובדה שאמורה לתמוך מאוד בשוק המניות ובצמיחת הכלכלה.

יתכן והציפיות הן גורם הסיכון המשמעותי ביותר בשוק המניות כיום. המשקיעים צופים הסכם בין ארה"ב לסין שיביא להפחתת המכסים ולקשרי מסחר תקינים בין המדינות אך אין שום ודאות שהסכם כזה בכלל יחתם ומה יהיה טיבו.

הפתעה לרעה במדיניות המוניטרית של הפד יכולה גם היא לגרום למימושים בשווקי המניות. מכיוון שלדעתנו המשקיעים אופטימיים מידי בנוגע לקצב הורדות הריבית אנו רואים סיכון זה כמשמעותי לשוק המניות.

סקטור השבבים הוסיף לערכו בחודש יוני מעל ל-12%, המניות בסקטור נהנו מאוד מהפרסומים על התקדמות בשיחות הסחר ולדיווחים של מספר חברות על חזרה למכירות ל-Huawei הסינית. מנגד, הסקטורים הדפנסיביים כמו התשתיות, הצריכה המחזורית והרפואה הציגו תשואת חסר במהלך החודש.

בישראל, עליות מתונות ביחס למדדים בעולם. מדד ת"א 125 הוסיף לערכו 3.5% כאשר המניות בסקטור הנדל"ן בולטות לטובה על רקע המשך ההרחבות המוניטריות בעולם.

גרף 03

footer logo
addressרח’ יגאל אלון 94, מגדל אלון 2, תל אביב 6789140
address074-7018238
address 03-9661996
  • דרכים ליצירת קשר

    phone50.png
    טלפון
    074-7018238
    תהיו בקשר גם ב-