סקירה כלכלית חודש יולי
05 אוגוסט 2019

סקירה כלכלית חודש יולי

מחלקת השקעות נכתב ע"י 
מאקרו עולמי

ארה"ב

נתוני המאקרו האחרונים בארה"ב היו טובים מהצפוי: ביניהם ניתן לציין לטובה את נתוני תעסוקה, מדד מנהלי הרכש של השירותים, מדד אמון הצרכנים וצמיחת תוצר בקצב שנתי של 2.1% בהובלת הצרכן הפרטי.

נתוני המאקרו החיוביים לא מנעו מהפד את הפחתת הריבית לה ציפו המשקיעים. הריבית בארה"ב ירדה לראשונה ב-10 השנים האחרונות לרמה של 2%-2.25%.

יו"ר הפד פאוול כמעט הצליח לעבור בשלום את מסיבת העיתונאים המאתגרת אבל שאלה לגבי יעילותה של הורדת ריבית אחת ומה יגרום לפד להוריד את הריבית פעם נוספת גרמה לו להשתמש במושג "midcycle adjustment" ולהסביר כי הורדת הריבית היא לא חלק ממהלך ארוך טווח של הפחתות נוספות. למרות ההסברים, שוק האג"ח עדיין צופה הורדת ריבית נוספת עד סוף השנה בהסתברות של כ-80%.

מכיוון שהבנק המרכזי מתייחס להורדת הריבית הנוכחית כביטוח מפני הסיכונים בכלכלה, אנו צופים שבטווח הקרוב השווקים יהיו רגישים מאוד לנתוני המאקרו ולהתפתחויות במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. השיחות בין שתי המדינות התחדשו בימים האחרונים אך נראה כי סין מקשיחה במעט את  עמדותיה והגעה להסכם תהווה אתגר לא פשוט.

אירופה

נתוני המאקרו ממשיכים לאכזב. מדד מנהלי הרכש בתעשייה מראה על התכווצות (בגרמניה המדד ירד לרמה של  45 נק'), התוצר בגוש האירו צמח בקצב שנתי של 1% ושיעור האבטלה נשאר גבוה.

למרות הציפיות להכרזה על תוכנית רכישה ואולי גם העמקת הריבית השלילית, נגיד הבנק המרכזי מריו דראגי הותיר את הריבית על כנה אך רמז באופן ברור על פעולה עתידית בכך שהחליף את המשפט "הריבית תישאר ברמה נמוכה לאורך זמן" במשפט: "הריבית תישאר ברמה הנוכחית או ברמה נמוכה יותר לפחות עד לחציון הראשון של 2020"

ישראל

מדד יוני הפתיע עם ירידה של 0.6% (לאחר עליה של 0.7% במדד מאי). חלק גדול מההפתעה במדד נבע מירידה חדה של מחירי הפירות והירקות (כל מי שהתאפק ולא רכש אבטיח ב-60 ₪ לפני חודשיים יכול לרכוש אותו היום ב-20 ₪). במדדי המחירים חשוב לנטרל את הסעיפים התנודתיים כמו הפירות והירקות שבדרך כלל מתאזנים בטווחים הארוכים יותר ולכן לא צריך ליחס למדד בודד משמעות רבה.

אם המדד הנמוך לא שכנע את בנק ישראל לא להעלות ריבית (לא שמישהו חוץ מחטיבת המחקר צפה העלאה משמעותית) הגיעה ההתחזקות המדהימה של השקל מול המטבעות בעולם וגרמה לנגיד בנק ישראל להוציא הצהרה חריגה כי "הריבית לא תעלה במשך זמן ממושך".

 

אג"ח

 לראשונה מאז הורדת הריבית האחרונה בארה"ב לפני 10 שנים, הבנק המרכזי מפחית את הריבית ב-0.25%.

בתגובה למסיבת העיתונאים, תשואת האג"ח של ארה"ב לשנתיים עלתה לרמה של 1.89% כאשר התשואות הארוכות נשארו ללא שינוי משמעותי. שוק האג"ח האמריקאי מתמחר ירידת ריבית של מעל 0.5% בשנה הקרובה, צפי שלפי נתוני המאקרו האחרונים נראה אגרסיבי למדי.

בישראל, חודש דרמטי בשוק האג"ח הממשלתי. הירידה של מדד המחירים לצרכן, הצהרת נגיד בנק ישראל לגבי אי העלאת הריבית לאורך זמן וההתחזקות המשמעותית של השקל  גרמו לתשואות האג"חים הארוכים לרדת לרמתם הנמוכה ביותר מאז ומעולם. תשואת האג"ח השקלי ל-10 שנים עומדת על 1.2% ותשואת האג"ח ל-30 שנה עומדת על 2.5% לאחר עליות שערים של 7% בחודש האחרון. באג"חים הצמודים כל עקום התשואה מתחת למח"מ 10 נמצא בטריטוריה של תשואות שליליות.

גם באירופה התשואות ממשיכות לשבור שיאים שליליים כאשר התשואה באג"ח ל-10 שנים בגרמניה יורדת לרמה של -0.44% והתשואה באג"ח ל-10 שנים של ממשלת יוון שרק לפני כמה שנים נאלצה לקבל חבילת סיוע מהאיחוד האירופאי יורדת אל מתחת לתשואה של אג"ח ארה"ב.

חודש מצוין גם למדדי האג"ח הקונצרני המובילים שהוסיפו לערכם כ-1% ומשלימים עליות שערים חדות מתחילת השנה. הובילו את העליות האג"חים של חברות הנדל"ן האמריקאיות שממשיכות את התיקון לירידות של שנה שעברה. 

אנו סבורים כי לאור ירידת המרווחים והתשואות יש להוריד חשיפה לאפיק הקונצרני תוך הגדלת רכיב המזומן והממשלתי בתיק ההשקעות.

 

מניות

הראלי בשוק המניות ממשיך עם עליות שערים בישראל ובארה"ב. מדד ת"א 125 הוסיף לערכו 1.91% ומדד ה-S&P 500 עלה ב1.4%.  

לפני עונת הדוחות הנוכחית בארה"ב המשקיעים חששו כי הדולר החזק, מלחמת הסחר וההאטה העולמית  יפגעו ברווחי החברות אך לאחר שכמחצית מהחברות פרסמו את הדו"חות לרבעון השני נראה כי החששות היו מוגזמים ורווחי החברות המשיכו לטפס בצורה מתונה כאשר למעלה מ-75% מהחברות היכו את תחזית הרווח.

הדו"חות הכספיים של הבנקים הגדולים בארה"ב היכו את תחזיות האנליסטים אך הסביבה הנוכחית של מרווחי מימון יורדים וירידה בהכנסות ממסחר כתוצאה מחוסר הודאות בשווקים תישאר מאתגרת.

גם בסקטור הטכנולוגיה רוב החברות הפתיעו לטובה כאשר התוצאות שבלטו לטובה שייכות לגוגל, טוויטר ואפל שזינקו לאחר פרסום התוצאות.

למרות הרגעת החששות מכיוון הדוחות הכספיים, שני הנושאים המרכזיים הינם הורדת הריבית בארה"ב וחידוש שיחות הסחר.

בנושא הריבית - אנו סבורים כי הסיכוי להפתעה לרעה של המשקיעים גבוה לאחר הנמכת הציפיות מכיוון הפד.

בנושא חידוש שיחות הסחר - בניגוד לאופטימיות ששררה לאחר הפגישה של נשיאי ארה"ב וסין ב-G20 כעת על נציגי המדינות לשבת ולהגיע להסכמות. בזמן שלפי הדיווחים סין מקשיחה עמדות בעיקר בכל נושא הפיקוח, הגעה לסוג של הסכם תהווה אתגר לא קטן.

אנו סבורים כי בטווח הקצר הגורמים שישפיעו על השווקים יהיו בעיקר מאקרו כלכליים וגיאופוליטיים ולא רווחי החברות.

תשואה מתחילת השנה

footer logo
addressרח’ יגאל אלון 94, מגדל אלון 2, תל אביב 6789140
address074-7018238
address 03-9661996
  • דרכים ליצירת קשר

    phone50.png
    טלפון
    074-7018238
    תהיו בקשר גם ב-