סקירה כלכלית חודש דצמבר
07 ינואר 2019

סקירה כלכלית חודש דצמבר

מחלקת השקעות נכתב ע"י 
חודש דצמבר התאפיין בירידות שערים חדות במדדי המניות ובמדדי האג"ח הקונצרנים ברחבי העולם. מספר גורמים תרמו לירידות ובניהם:
 1. המשך מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין
 2. העלאת ריבית נוספת של הפד שהחריפה את השיח בין הנשיא ליו"ר הפד (ויצרה שמועות כי טראמפ מתכוון לפטר את פאוול)
 3. חשש מהאטה בקצב הצמיחה העולמי – נתונים כלכליים חלשים
 4. השבתת הממשל בארה"ב
 5. חוסר הסכמה על הפרישה של בריטניה מהאיחוד האירופאי
 6. נתונים חלשים באירופה (Markit PMI) המראים צמיחה איטית של הכלכלה הירידות גרמו לריצה לנכסים בטוחים ולירידת תשואות חדה שהובילה להשתטחות נוספת של עקום התשואות. בעוד חברי הפד וסקר החזאים של רויטרס צופים 2 העלאות ריבית בשנת 2019 ההסתברות להעלאת הריבית כפי שמתומחרת בשוק היא אפסית ובתחילת 2020 מתומחר סיכוי של כ-50% להפחתת הריבית.


הסיכויים להעלאת ריבית משוק ההון מול תחזית חברי הפד

Image
בישראל, הנגיד החדש פרופ' אמיר ירון בנאומו הראשון הציב כמשימה לנרמל את המדיניות המוניטרית אך הדגיש כי ההליך יהיה הדרגתי. אנו מניחים כי תהליך העלאות הריבית בישראל יהיה איטי במיוחד לאור האינפלציה שצפויה להישאר בטווח התחתון של היעד בגלל ירידת מחירי הסחורות (ובעיקר הנפט) והמחאות החברתיות שיקשו על העלאות מחירים חדות.
מניות:
מכפילי הרווח של שוק המניות העולמי נמוכים מהממוצע של השנים האחרונות. המכפילים משקפים את סיום ההשפעה של הפחתת מס החברות בארה"ב ואת החשש מסיומו של מחזור כלכלי חיובי. שוק המניות רגיש מאוד למלחמת הסחר (אזהרת הרווח של אפל היא לא הסנונית הראשונה אך בוודאי המשמעותית ביותר). המתיחות לא באה לידי ביטוי רק במכירות אלא גם בהשקעות הצפויות של החברות.
Image
Image
בישראל, אנו ממשיכים להמליץ במשקל יתר על: קמעונאות מזון, בנקים ואשראי חוץ בנקאי. כמו כן אנו סבורים כי ככל שתתקרב תחילת ההנבה של פרוייקט לוויתן שיעורי ההיוון של החברות צפויים לרדת ולתמוך במחירי המניות.
אג"ח:
חודש דצמבר היה קיצוני ביותר באג"ח הקונצרני בישראל. פדיונות ענק בקרנות הנאמנות גרמו לפתיחת מרווחים שכמוה לא ראינו שנים. במהלך החודש היה נכון להגדיל סיכונים באג"ח הקונצרני אל תוך הירידות במיוחד באגרות החוב בדירוגים הגבוהים. המשבר באגרות החוב של חברות הנדל"ן האמריקאיות שהנפיקו בישראל המשיך והתשואות הגיעו לרמה דו ספרתית במספר אגרות רב. אנו סבורים כי גם בסקטור הזה ישנם מספר הזדמנויות בעיקר בחברות בדירוגים הגבוהים ובעלי השיעבודים האיכותיים (יש לתת דגש לבחינת התזרים ולא להתרשם ממינוף נמוך).

בימים האחרונים של החודש אגרות החוב תקנו חלק מהירידות והמרווחים נסגרו במקצת.

Image
Image

למרות ירידה מסוימת בתלילות העקום בישראל הוא ממשיך להיות בין העקומים התלולים בעולם ובמיוחד בחלק הארוך (30 שנה). אנו ממליצים על החזקה סינטטית במח"מ בינוני.

footer logo
addressרח’ יגאל אלון 94, מגדל אלון 2, תל אביב 6789140
address074-7018238
address 03-9661996
 • דרכים ליצירת קשר

  phone50.png
  טלפון
  074-7018238
  תהיו בקשר גם ב-