סקירה כלכלית חודש אפריל
05 מאי 2019

סקירה כלכלית חודש אפריל

מחלקת השקעות נכתב ע"י 
מאקרו עולמי
ארה"ב ממשיכה לצמוח – למרות החששות שליוו את השווקים בתחילת השנה המשק האמריקאי לא מראה סימני עצירה. התמ"ג צמח ברבעון הראשון ב-3.2% - הרבה מעל התחזיות לצמיחה מתונה של 2%. עם זאת, לא הכל ורוד בהרכב הצמיחה:
ארה"ב ממשיכה לצמוח – למרות החששות שליוו את השווקים בתחילת השנה המשק האמריקאי לא מראה סימני עצירה. התמ"ג צמח ברבעון הראשון ב-3.2% - הרבה מעל התחזיות לצמיחה מתונה של 2%. עם זאת, לא הכל ורוד בהרכב הצמיחה:
 1. היצוא נטו תרם מעל 1% לצמיחה בגלל ירידה חדה ביבוא הסחורות
 2. השקעה במלאים תרמה 0.65% לצמיחה אך במידה ולא יהיה גידול במכירות אנו צפויים לראות התכווצות ברכיב הזה ברבעונים הקרובים
 3. התרומה של הצריכה הפרטית (0.82%) ושל ההשקעות (0.27%) ירדה לעומת הרבעונים הקודמים

תרומה לגידול בתמג בארהב

גם שוק התעסוקה בארה"ב ממשיך להפגין עוצמה עם תוספת של 196 אלף משרות, שיעור האבטלה בשפל של 3.8% ושכר שעתי שעלה בקצב שנתי של 3.2%.

המשק הסיני מפתיע לטובה עם קצב צמיחה של 6.4% ברבעון הראשון של השנה. בגזרת מלחמת הסחר, נשיא ארה"ב אמר כי השיחות בין ארה"ב וסין מתקדמות בקצב טוב מאוד ושבקרוב הוא יזמין את נשיא סין לבית הלבן.

נתוני המאקרו באירופה ממשיכים לאכזב עם סקרי ציפיות חלשים ושיעור אבטלה שנותר ברמה גבוהה של 7.8%.

מאקרו ישראל

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש מרץ ב-0.5% ומשלים עלייה של 1.4% ב-12 החודשים האחרונים. תרמו לעליית המדד מחירי הדלק שעלו ב-3.3%, מחירי השכירות שעלו ב-1.1% והחופשות שהתייקרו ב-5.8% על רקע הגידול בתיירות הנכנסת לישראל.

בנק ישראל הדגיש בהודעת הריבית שלו כי "קיימת אי ודאות לגבי מספר גורמים מרכזיים שישפיעו על המדיניות בעתיד הקרוב– התפתחות שער החליפין, תמונת הכלכלה העולמית, ההתפתחויות בכלכלה הריאלית, המדיניות בה תנקוט הממשלה החדשה... בעת הזו, הרמה הנוכחית של הריבית תואמת, להערכת הוועדה, את מצב המשק"

אנו סבורים כי למרות הודעת הריבית המתונה של בנק ישראל ייתכן והוא ינצל את התבססותה של האינפלציה ביעד על מנת להעלות את הריבית פעם אחת בחודשים הקרובים.

אינפלציה 12 חודשים

תוצאות הבחירות בישראל - מכיוון שנראה שהרכב הקואליציה לא יהיה שונה באופן משמעותי לא צפויה השפעה משמעותית על הכלכלה בישראל. במידה וכחלון יתמנה לתפקיד שר האוצר הוא יעדיף להתמודד עם הגירעון בדרך של קיצוץ בתקציב המדינה ולא דרך העלאת מיסים.

בנוסף, נראה ששר האוצר ימשיך בתוכנית מחיר למשתכן וינסה להילחם ביוקר המחייה דרך הורדת מיסים או מכסים נוספים.


מניות:

שווקי המניות שוברים שיאים חדשים בהובלת מדד הנאסד"ק ומדד המניות בשנחאי. הגורמים שלדעתנו תרמו לראלי בשוק המניות הם:
1. מדיניות מוניטרית בעולם – הפד שינה את צפי תוואי הריבית שלו ומיתן את אופן ההתבטאות שלו וכן המשך הנהגת מדיניות מרחיבה מצד בנקים מרכזיים נוספים בעולם.
2. רגיעה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין – השוק צופה שבקרוב יחתם הסכם שיפחית את חוסר הוודאות בשווקים.
3. דוחות החברות – למרות הצפי לעונת דוחות חלשה החברות בארה"ב מפתיעות לטובה. כמחצית מהחברות במדד S&P 500 פרסמו דוחות לרבעון הראשון המצביעים על כך שהרווח למנייה צמח בכ-3.5% בהשוואה לרבעון המקביל.
4. מחיר הנפט – מחיר הנפט טיפס בלמעלה מ-30% מתחילת השנה. לעלייה זו השפעה חיובית על מדדי המניות בדגש על סקטור האנרגיה.

שוק המניות בישראל היה אחד מהשווקים הטובים בעולם בחודש אפריל עם עלייה של 3.6% בהובלת מניות הסלולר, הבנקים והביטוח.

אג"ח:

חדשות מצוינות לשוק האג"ח הישראלי – חברת FTSE ראסל, ספקית מדדים גלובליים, אנליזה ומחקר הודיעה כי שוק האג"ח הישראלי קרוב להיכלל במדד האג"ח הממשלתי העולמי של החברה. כניסה למדד צפויה להזרים מיליארדי דולרים לשוק האג"ח (השקלי לא צמוד) הישראלי. מעבר להשפעה על מחירי האג"חים האלו, כניסה של דולרים עשויה להשפיע גם על שוק המט"ח לפחות בטווח הקצר.

ההודעה של חברת FTSE דחפה את מדדי האג"ח בישראל לעליות כאשר האג"חים הארוכים (פדיון בעוד 30 שנה) הוסיפו לערכם עד 1.5% והשלימו עלייה של כ-8% מתחילת השנה.

בארה"ב, שוק האג"ח מתמחר סיכוי של כ-50% להורדת ריבית כבר בספטמבר השנה, אנו סבורים שהנתונים הכלכליים במשק האמריקאי אינם תומכים עדיין בהפחתת ריבית.

בשווקי האג"ח הקונצרני נמשכת המגמה של כניסה לנכסי סיכון. בישראל, מדדי התל בונד רשמו חודש נוסף של עליות שערים ובעולם מרווחי התשואה באג"ח High Yield ממשיכים להצטמצם על רקע העלייה במחיר הנפט שמסייע לחברות בתחום האנרגיה, המהוות כ-15% מהמדד.

footer logo
addressרח’ יגאל אלון 94, מגדל אלון 2, תל אביב 6789140
address074-7018238
address 03-9661996
 • דרכים ליצירת קשר

  phone50.png
  טלפון
  074-7018238
  תהיו בקשר גם ב-