סקירה חודשית חודש ינואר
06 פברואר 2020

סקירה חודשית חודש ינואר

מחלקת השקעות נכתב ע"י 

מאקרו עולמי

האם נמצא הברבור השחור שיוריד את השוק מהגבהים אליו הגיע? כרגע לא ניתן לדעת מה תהיה ההשפעה של וירוס הקורונה על הכלכלה העולמית. הצמיחה הכלכלית בסין האטה עוד לפני התפרצות המגפה ובמידה והיא לא תיעצר במהרה הצמיחה בסין תרד לרמה נמוכה מ-6% ותשפיע על הצמיחה העולמית. 

אנליסטים מעריכים כי יתכן ולהתפרצות הקורונה תהיה השפעה חריפה מההתפרצות של הסארס בתחילת שנות האלפיים מכיוון שהכלכלה הסינית מבוססת היום יותר על הצריכה הפרטית שמשותקת לאור הפחד מהדבקות.

ארה"ב

נתוני המאקרו בארה"ב בחודש ינואר היו מעורבים: 

נתוני הנדל"ן היו טובים מהצפי בקשר להתחלות הבנייה ומכירות הבתים ומנגד נתוני התעסוקה היו חלשים מהצפי כאשר השוק האמריקאי הוסיף בחודש דצמבר 145 אלף משרות והשכר הממוצע עלה בקצב שנתי של 2.9% לעומת צפי לעלייה של 3.1%. שיעור האבטלה נותר יציב ברמה של 3.5%. 

הפתעה לרעה גם במדד המחירים Core PCE  שעלה בקצב של 1.3% בלבד.

כצפוי, הפד הותיר את הריבית ברמה של 1.5%-1.75%.

אירופה

התאוששות נרשמה במדדי המאקרו באירופה: מדדי מנהלי הרכש הפתיעו לטובה כאשר המדד המשולב לשירותים ולתעשייה מצביע על התרחבות קלה בכלכלה האירופאית. גם מדדי המכירות הקמעונאיות ומדדי הסנטימנט רשמו תוצאות טובות מהצפוי.

האירוע המשמעותי החודש היה הפרישה של בריטניה מהאיחוד האירופאי. למרות המאורע ההיסטורי, כרגע לא צפוי שינוי בקשר שבין בריטניה לאיחוד האירופאי וזאת למשך תקופת המעבר שתמשך לפחות עד סוף השנה. מכיוון שהסכמי סחר מהותיים הם תהליך ארוך ומסובך אנו מניחים שאי הודאות תמשיך ללוות את האיחוד האירופאי ואת בריטניה עוד זמן רב.

ישראל 

כצפוי, ריבית בנק ישראל נותרה ברמה של 0.25%. הוועדה המוניטרית של הבנק מעריכה כי לאור סביבת האינפלציה בישראל, המדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים, ההתפתחויות בכלכלה העולמית והסיכונים למשק המקומי, וההתפתחויות בשער החליפיןיהיה צורך להותיר את הריבית ברמתה למשך זמן ממושך או להפחיתה, על מנת לתמוך בתהליך שבסופו האינפלציה תתייצב בסביבת מרכז תחום היעד, ושהמשק ימשיך לצמוח בקצב נאה.

מדד המחירים לחודש דצמבר נותר ללא שינוי ובסה"כ בשנת 2019 נרשמה עלייה של 0.6% במדד.

אג"ח

למרות ירידת התשואות החדה בעולם, האג"ח הממשלתי בישראל נסחר כמעט ללא שינוי בתשואות. כך לדוגמא התשואה באג"ח ל-10 שנים בארה"ב ירדה מ-1.9% לרמה של 1.51% בעוד התשואה באג"ח המקביל בישראל נותרה יציבה ברמה של 0.85%.

מדדי התל בונד שפתחו את השנה בעליות נאות רשמו ממימושים לקראת סוף החודש על רקע החשש מהתפתחות נגיף הקורונה למרות המימושים, חלק גדול מהמדדים עדיין נסחר בעליות שערים ביחס לתחילת השנה.

בחברות רבות אגרות החוב משקפות תרחיש חיובי מידי: גם שהתשואות יישארו נמוכות לאורך זמן וגם שהפעילות הכלכלית תמשיך להיות טובה. אנו סבורים כי החשיבות של בחירה נכונה של אגרות חוב לצד שמירה על רכיב מזומן גבוה, חשובה מאוד בזמן הנוכחי.

מניות

פתיחת השנה החלומית בשווקי המניות שהמשיכה את הראלי של שנת 2019 נקטעה בעקבות חשש המשקיעים מההשלכות של התפרצות נגיף הקורונה.

עונת הדוחות בארה"ב בעיצומה כאשר קרוב למחצית מהחברות פרסמו את דוחותיהם הכספיים לרבעון. סיכום הדוחות מראה כי הירידה ברווחי החברות קטנה יותר מצפוי ביחס לתקופה המקבילה. מגזר הטכנולוגיה והצריכה המחזורית מובילים את ההפתעות בדוחות עד כה.

כרגע, אי הוודאות בקשר להשפעה של נגיף הקורונה על הכלכלה העולמית גדול מאוד. במקרים קודמים ההשפעה על כלכלת העולם הייתה נקודתית בלבד אך הגלובליזציה של הכלכלה הנוכחית והתלות של חברות רבות במשק הסיני עלולים לגרור האטה משמעותית בצמיחה העולמית בעקבות הנגיף.

footer logo
addressרח’ יגאל אלון 94, מגדל אלון 2, תל אביב 6789140
address074-7018238
address 03-9661996
  • דרכים ליצירת קשר

    phone50.png
    טלפון
    074-7018238
    תהיו בקשר גם ב-